Senat jednogłośnie za obniżką opłat interchange

www.pixabay.com/PublicDomainPicturesZgodnie z przyjętą nowelizacją ustawy o usługach płatniczych, od stycznia 2014 roku opłata interchange, ma wynosić maksymalnie 0,5%. Wyrok zapadł jednogłośnie, za podjęciem uchwały w sprawie przepisów dotyczących opłat interchange bez poprawek było 79 senatorów.

Opłata intercharge to nic innego jak prowizja pobierana przez banki od transakcji sfinalizowanymi kartą płatniczą. Teoretycznie opłaty te ponoszą agenci rozliczeniowi, w praktyce kosz ten zostaje ulokowany w cenach produktów jeżeli sklep oferuje możliwość płacenia kartą. Obecnie w Polsce opłata intercharge wynosi 1,2-1,3 proc. i jest prawie dwa razy wyższa od średniej w Unii Europejskiej (0,7 proc.).

Był pomysł aby wcześniej rozwiązać problem wysokich opłat inercharge. W ramach porozumienia między firmami VISA i MasterCard miało dojść do obniżenia poziomu opłat intercharge. Jednak MasterCard odmówił jego podpisania z obawy przed posądzeniem o zmowę cenową.

Dwuletni okres przejściowy

Narodowy Bank Polski apelował, aby w ustawie został uwzględniony dwuletni okres przejściowy, w którym opłata intercharge miałaby wynosić 0,7 proc. Prośba ta była tłumaczona tym, że okres dwóch lat miałby przygotować banki do nowych warunków. Ponadto NBP zaznaczał, że radykalnie wprowadzone zmiany będą równoznaczne ze zmniejszaniem się dochodów w bankach z roku na rok o około 1 mld zł. Oprócz tego wg NBP takie działanie może spowodować, że banki będą szukać tych pieniędzy poprzez zwiększanie opłat za prowadzenie kont lub w ogóle zrezygnują z wydawania kart płatniczych.

Od 2014 roku nie więcej niż 0,5%

Próby wpłynięcia NBP na zmianę ustawy nie przyniosły skutku. Brak senackich poprawek oznacza, że nowe przepisy czekają na podpis prezydenta i zaczną obowiązywać od stycznia 2014 roku. Jednak przez 3 lata nie będą one obejmować nowych organizacji kartkowych. Ponadto wszelkie jednostki wydające karty płatnicze (organizacje kartkowe, banki wydające kartki oraz agenci rozliczeniowi) na zmianę umów będą miały 6 miesięcy od wejścia przepisów w życie. Ustawa nakłada na organizację kartkowe obowiązek udostępniania na swoich stronach internetowych informacji dotyczących stawek opłat stanowiących ich przychody.