Sierpień miesiącem zmian w Kodeksie pracy

www.fotolia.comPrezydent Bronisław Komorowski podpisał 2 sierpnia 2013 roku, nowelizację kodeksu pracy wydłużając do roku okres rozliczeniowy i pozwalając na zastosowanie ruchomego czasu pracy.

Jak podaje Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej ustawa wprowadza do Kodeksu pracy rozwiązania, które pozwolą na bardziej elastyczną organizację czasu pracy. Najważniejsze zmiany dotyczą okresu rozliczeniowego czasu pracy, który teraz został wydłużony z czterech do dwunastu miesięcy. Oznacza to, że pracodawca będzie mógł dostosować liczbę godzin pracy w zakładzie, do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Kolejne zmiany jakie zostaną wprowadzone w Kodeksie pracy dotyczą obowiązku ustalania harmonogramu czasu pracy.

W świetle nowych przepisów pracodawca musi ustalić harmonogram czasu pracy, na co najmniej 1 miesiąc i w terminie do 1 tygodnia przed rozpoczęciem pracy, przekazać go pracownikom. Ponadto pracownik będzie mógł wnieść o ustalenie indywidualnych godzin pracy. Zdaniem rządu takie rozwiązanie poprawi konkurencyjność polskich firm, co ułatwi zachowanie dotychczasowych miejsc pracy oraz stworzenie nowych.Ruchomy czas pracy pozwoli również na łatwiejsze pogodzenie życia zawodowego z osobistym.

Związkowcy już zapowiadają protesty. Uważają, że pracownicy jedynie stracą na reformie. Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Strajkowy zapowiedział strajk generalny na 11-14 września. Jak podaje Ministerstwo wprowadzenie w życie tych rozwiązań musi zostać zgłoszone Państwowej Inspekcji Pracy, jednak nie będzie to możliwe bez zgody reprezentacji pracowników.