Sourcing – inny sposób rekrutacji

www.imcreator.com/xvire1969Odnalezienie idealnego pracownika nie jest rzeczą prostą. Wielość zgłoszeń niejednokrotnie przysparza licznych problemów, które mogą wydłużać cały proces. Trudno jest stwierdzić jaki sposób idealnie sprawdzi się podczas rekrutacji, jednak warto zastanowić się, czy zamiast tradycyjnych metod nie lepiej postawić na innowację.

Tradycyjny sposób przeprowadzania rekrutacji składa się z czterech podstawowych czynności. Po pierwsze musimy stworzyć ogłoszenie, w którym dokładnie opiszemy kogo poszukujemy. Po drugie napływające CV musimy poddaćdokładnej selekcji. Po trzecie musimy dokładnie przygotować się do rozmowy, która jest przed nami i po czwarte musimy ową rozmowę przeprowadzić.

Samodzielne przeprowadzanie rekrutacji to duże poświęcenie. Trzeba mieć świadomość tego, że odszukanie idealnego kandydata, który sprosta naszym wymaganiom to rzecz trudna. Nieśmiało na polski rynek wkracza usługa, która w języku angielskim jest określana mianem sourcingu. Najogólniej mówiąc jest to wieloetapowa zewnętrzna rekrutacja, która może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Dlaczego sourcing

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej zarządzają swoją firmą w sposób przemyślany. Szukają inspiracji w zagranicznych firmach, które mogą poszczycić się dobrymi wynikami. Najnowszym trendem w sposobie przeprowadzania rekrutacji stał się sourcing – proces, którego celem jest odnalezienie idealnego pracownika.

Czym się on różni od tradycyjnej rekrutacji? Przede wszystkim tym, ze jest on przeprowadzany przez zewnętrzną firmę specjalnie zatrudnioną do tego zadania. Może się to wydawać dość ryzykowne, jednak poniższy artykuł będzie miał na celu rozwianie wszelkich wątpliwości.

Charakterystyka

Przede wszystkim sourcing nie odnosi się jedynie do rekrutacji, dotyczy on szerokorozumianej strategii przedsiębiorstwa. Dlatego korzystając z usług firmy sourcingowej musimy pamiętać o tym, że właśnie na tym opierać się będą jej działania – na kompleksowym zapoznaniu się z naszym przedsiębiorstwem. Co to znaczy? Jedynie tyle, że podstawowym zadaniem sourcera jest dokładne przeanalizowanie naszej firmy, po to aby na tej podstawie stworzyć dokładny portret osoby, której potrzebujemy. To na tym etapie zostaną utworzone zestawy pytań rekrutacyjnych, kryterium selekcyjne oraz ww. sylwetka kandydata.

Ten etap jest najważniejszy ponieważ tworzy podłoże pod przeprowadzanie rozmów z przyszłymi pracownikami. Po jego zakończeniu następuje wyłonienie zwycięzców,którzy będą podawani rozmowom. Co ważne osoby przeprowadzające rekrutacje udzielą nam informacji na temat potencjału szkoleniowego danego kandydata. Bardzo często firmy sourcingowe oferują również pakiet szkoleń, które przygotują i wdrożą naszego pracownika do pracy w naszym zespole.

Obawy

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Bez wątpienia dużym plusem rekrutacji zewnętrznej jest profesjonalne podejście, umiejętność wyszukiwania kandydatów i kompleksowe przeprowadzenie rekrutacji.

Co do minusów to ja zauważam dwa. Po pierwsze cena, która jak możemy się domyślać jest wysoka. Jednak uważam, że osoby które chcą postawić na jakość i są zawiedzione (lub przemęczone) wcześniejszymi rekrutacjami powinny przemyśleć tę kwestię. Po drugie przekonanie, że sami jesteśmy w stanie zrobić to lepiej. Myślę, że na to nie ma rady i jedynie doświadczenie może nas odwieść od taj opinii. Nie mniej jednak osoby, które cenią sobie jakość powinny zastanowić się nad wyborem firmy sourcingowej.

Istotne jest aby pamiętać o współpracy. Nie możemy wyjść z założenia, że wszystko co musimy zrobić to jedynie wybór firmy. Owszem jest to bardzo ważne, dlatego przede wszystkim musimy zapoznać się z jej historią. Jednak równie ważne jest stworzenie portretu idealnego pracownika i wyzbycie się strachu zadawania pytań, bo to przecież my go poszukujemy i to dla nas będzie on pracować.