Świąteczne wydatki firmowe

www.sxc.huObdarowywanie kontrahentów i pracowników z okazji świąt jest czymś naturalnym. Firmowe wigilie oraz upominki, w pozytywny sposób wpływają na relacje z naszymi współpracownikami. Należy jednak pamiętać, iż dawanie prezentów może wiązać się z odprowadzaniem podatków.

Święta to czas, który kojarzy się z miłą atmosferą i prezentami. Obdarowywanie pracowników i kontrahentów jest sposobem na to, aby poprawić wspólne relacje lub utrzymać obecne. Przedsiębiorca musi dbać o swoich partnerów biznesowych, aby  płynnie przejść w kolejny rok. Sukces firmy jest również uzależniony od dobrego samopoczucia pracowników, dlatego oni też muszą zostać uwzględnieni w firmowym świętowaniu. Jednak przed wręczaniem prezentów warto dowiedzieć się jak Urząd Skarbowy klasyfikuje przez nas obdarowywanych  oraz jakie to niesie za sobą konsekwencje.

Podatek w zależności od odbiorcy

Jak zaznacza Katarzyna Rola-Stężycka, ekspertka Tax Care, odbiorców prezentów można podzielić na trzy kategorie: kontrahenci, pracownicy i osoby, które nie są ani kontrahentami, ani pracownikami.

W momencie, gdy przekazujemy prezent jednemu z naszych partnerów biznesowych obowiązek odprowadzenia podatku będzie spoczywał na nim. Dzieje się tak ponieważ otrzymany przez niego upominek w świetle prawa jest odczytywany jako przychód z działalności gospodarczej i tym samym powinien zostać rozliczony. 

Inaczej wygląda sytuacja jeżeli obdarowywanym jest nasz pracownik. Prezenty mogą zostać sfinansowane albo ze środków obrotowych firmy, albo z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W momencie zakupienia prezentu za pośrednictwem ZFŚS pracodawca nie zalicza wydatków w koszty, jednak są nimi comiesięczne składki odprowadzane na fundusz. W innych przypadkach właściciel firmy jako płatnik ma obowiązek rozliczenia, pobrania zaliczki i wystawienie PIT 8c.

Ostatnia wyróżniona sytuacja to wręczenie prezentu osobie nie będącej naszym kontrahentem jak również pracownikiem. W momencie gdy, upominek nie przekroczy wartości 200 zł przedsiębiorca jest zwolniony od odprowadzenia podatku. Każdy prezent, którego wartość przekracza kwotę minimalną sprawia, że przedsiębiorca musi odprowadzić od niego podatek.

Spotkanie wigilijne

Kwestie odprowadzania podatku w przypadku spotkania wigilijnego wyglądają inaczej w zależności od tego, czy organizujemy ją dla swoich kontrahentów, czy dla pracowników. W sytuacji pierwszej właściciel firmy musi przeanalizować, czy to spotkanie będzie miało związek z uzyskiwaniem przychodów, jeżeli tak musi sprawdzić, czy związane z tym wydatki zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT. W dokumencie znajduje się lista wydatków, które nie mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych. W pkt. 23 ww. ustawy zostały zaznaczone tzw. koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Trudność niewątpliwie sprawia fakt, że nie ma ustawowo sformułowanej definicji pojęcia reprezentacja, dlatego przedsiębiorcy muszą liczyć się z ewentualnym kwestionowaniem przez Urząd Skarbowy wliczonych w koszty podatkowe wydatków. Jednak wydana przez Ministra Finansów interpretacja przywołanego wyżej katalogu w znacznym stopniu ułatwi życie przedsiębiorcom. Należy jednak pamiętać, że interpretacji ogólnej zwrócono uwagę na drobne poczęstunki, które towarzyszą rozmowom o prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej.

Znacznie łatwiej wygląda sytuacja w momencie, gdy organizujemy wigilię dla pracowników. Większość takich spotkań ma charakter integracyjny, dlatego pracodawca może je zaliczyć w koszty uzyskania przychodów.

Zob. Newseria.pl