Światłowody w całej Małopolsce


Szybki internet coraz częściej staje się czymś tak niezbędnym, jak samochód czy telefon. Dlatego dostarczenie go staje się priorytetowe. Do listopada br. Projekt Małopolska Sieć Szerokopasmowa ma dostarczyć zasięg w całym regionie. Do tej pory odebrano blisko 650 km światłowodów, a w kolejności jest następne 150 km.

Piotr Majchrzak, prezes spółki Hyperion, która jest odpowiedzialna za projekt Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej zapewnia, że obecnie wykonano ok. 64 proc., a na koniec września zaplanowano jego zakończenie.  W sumie dzięki wybudowanym i pozyskanym sieciom światłowodowym Małopolska Sieć Szerokopasmowa ma obejmować ok. 3 tys. km tras (dodatkowo 19 węzłów sieci szkieletowej oraz 250 węzłów dostępu do sieci). Na obecnym etapie udało się wykonać 85 proc. prac projektowych i 74 proc. prac budowlanych – to ponad 2,5 tys. km sieci, które zostały wybudowane i wydzierżawione.

Mimo iż projekt ma zostać zakończony w listopadzie, to do użytku zostanie oddany miesiąc później – wtedy zostaną podpięci pierwsi użytkownicy. Jak przyznaje Majchrzak najprawdopodobniej będą to urzędy. W ostateczności, ze światłowodów będzie korzystać 645 tys. gospodarstw domowych oraz 2,5 tys. podmiotów administracji publicznej.

Pozytywne zakończenie projektu MSS jest wynikową obowiązku, jaki należy spełnić prze Europejską Agendą Cyfrową, która zakłada, że do 2020 roku wszyscy obywatele UE powinni mieć dostęp do internetu o prędkości co najmniej 30 Mbps.

Dużym plusem inwestycji będzie możliwość zrealizowania stawianych sobie celów na przyszłość – np. Małopolska Chmura Edukacyjna, która zakłada wyposażenie szkół i uczelni w sprzed służący do komunikacji poprzez sieć internetową i komunikowanie się liceów i techników ze szkołami wyższymi.

Bez szybkiego internetu stanęlibyśmy w miejscu – obecnie każdy sektor gospodarki w większy lub mniejszy sposób wykorzystuje sieć do swoich działań. Dlatego bez światłowodów nie byłoby mowy o rozwoju usług na szeroką skalę.

Źródło: Newseria