Szybszy zwrot podatku VAT
Długie oczekiwanie na zwrot podatku VAT jest w zasadzie wpisane w składane przez nas zeznanie. Jednak jak zapowiada Ministerstwo Finansów, trwają prace nad skróceniem tego czasu. Od kilku dni do urzędów skarbowych napływa specjalne polecenie MF w tej sprawie.
Otrzymanie zwrotu podatku VAT to zastrzyk gotówki, który może poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa. Długi czas oczekiwania może w negatywny sposób wpłynąć na funkcjonowanie firmy. Ministerstwo Finansów postanowiło wprowadzić zmiany, które będą korzystne zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla budżetu państwa.
Obecny stan
W sytuacji, gdy urząd skarbowy ma jakieś wątpliwości, dokonuje weryfikacji zasadności zwrotu podatku VAT. Przy prowadzeniu takich czynności może zarządzić zatrzymanie wypłaty danej kwoty. Co ważne przepisy w żaden sposób nie regulują tego o jaką część podatku chodzi – urząd może nie wypłacić zarówno budzącą wątpliwość część, jak i całą kwotę. Niestety urzędy skarbowe bardzo często wybierają tę drugą opcję.
Rekomendacja MF
Ministerstwo Finansów chce, aby interpretacja przepisów ustawy o podatku VAT oraz ustawy o finansach publicznych uległa zmianie. Oznacza to, że idealnym stanem rzeczy byłoby, gdyby urzędy skarbowe zwracały w podstawowym terminie pieniądze niewymagające żadnej weryfikacji. Jak zaznacza wiceminister finansów Jacek Kapica – Podział kwoty na część, która podlega weryfikacji i która nie podlega, będzie korzystny zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla budżetu państwa. Przedsiębiorca będzie mógł wcześniej otrzymać część kwoty, tym samym zachować większą płynność, obracać gotówką z tej części, która nie podlega weryfikacji. Natomiast budżet państwa ograniczy koszty odsetek od wstrzymanej kwoty, co ulży budżetowi, bo nie trzeba będzie odsetek zwracać od całości.
Przepisy się nie zmienią
Wysyłane do urzędów skarbowych rekomendacje, nie oznaczają wprowadzenia zmian w zapisie przepisów. Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę jedynie na inne odczytywanie rozporządzeń, jednak to jak to będzie funkcjonowało zależy od indywidualnej sytuacji każdego podatnika. Przez cały czas będzie obowiązywał podstawowy termin zwrotu – 60 dni.
Źródło: Newseria
- Zaloguj się lub utwórz konto by komentować