Szykują się zmiany dotyczące terminów zwrotu podatku VAT
Podczas drugiego dnia 60. posiedzenia Sejmu został odczytamy poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Tym razem członkowie grupy KP Twój Ruch wnioskowali o skrócenie okresu, w którym urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić przedsiębiorcy różnicę między podatkiem VAT naliczonym, a należnym urzędowi skarbowemu.
Prawo do zwrotu podatku zostało określone w ustawie o podatku od towarów i usług w art. 87 ust. 1:
W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, (…) jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
W dalszej części ww. artykułu zostały podane daty, które odnoszą się do poszczególnych terminów odliczenia podatku VAT. Obecnie ustawa wskazuje następujące trzy terminy:
- podstawowy – 60 dni od dnia złożenia przez podatnika rozliczenia,
- wydłużony – 180 dni w przypadku, gdy podatnik nie sprzedał żadnego towaru bądź usługi w okresie rozliczeniowym,
- skrócony – 25 dni w przypadku, gdy podatnik opłaci wszelkie faktury, dokumenty celne, deklaracje etc.
Wg polityków grupy KP Twój Ruch terminy te są zdecydowanie za długie, dlatego też wystąpili o ich skrócenie. W przypadku, gdy projekt nowelizacji ustawy zostanie zaakceptowany, podatnicy znacznie szybciej otrzymają należny zwrot podatku VAT:
- termin podstawowy będzie wynosił 30 dni,
- termin wydłużony będzie wynosił 60 dni,
- termin skrócony będzie wynosił 15 dni.
Podczas posiedzenia został zgłoszony wniosek o odrzucenie projektu. Jak wynika z informacji dostępnych na stronie Sejmu, decyzja w tej sprawie wprowadzenie zmian w ustawie zostanie podjęta podczas piątkowego bloku głosowań.
Źródło: Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, www.sejm.gov.pl
- Zaloguj się lub utwórz konto by komentować