Szykują się zmiany w systemie viaTOLL

www.sxc.huResort transportu przygotował projekt nowelizacji przepisów dotyczących poboru opłat na drogach. Głównie będzie on dotyczył nakładanych kar: kiedy powinien zostać ukarany kierowca pojazdu, kiedy właściciel oraz jak często w ciągu dnia powinno się naliczać opłaty.

System viaTOLL, służy do elektronicznego poboru opłat za jazdę drogami krajowymi. Jest on przeznaczony do kontrolowania pojazdów, których masa przekracza 3,5 tony. Jego działanie polega na komunikowaniu się urządzeń zamontowanych w pojeździe z urządzeniami w bramownicy, która znajduje się nad jezdnią. Obecnie, aby móc pokonać trasę należy uiścić odpowiednią opłatę. System kontroluje czy rzeczywiście została ona uregulowana, jeżeli nie na kierowcę zostaje nałożony mandat w wysokości 3 tys. zł. Mandaty są wystawiane po przejeździe pod każdą bramownicą, co oznacza, że podróżowanie z pustym kontem jednorazowo może przynieść kwotę rzędu kilkudziesięciu tysięcy. 

Prawo po zmianach

Jedną z podstawowych zmian będzie regulacja dotycząca ustalenia, w jakim przypadku powinien zostać ukarany kierowca, a w jakim przewoźnik. Obecnie wg ustawy karę powinien zapłacić kierowca, ale wg rozporządzenia właściciel pojazdu. Bardzo często jest tak, że nie jest to ta sama osoba. Wraz z nowymi przepisami kary będą nakładane na właściciela pojazdu, ponieważ to on jest odpowiedzialny za samochód i to w jego interesie jest zapewnienie odpowiednich środków na koncie, które umożliwią przejazd zatrudnionemu przez niego kierowcy.

Druga istotna zmiana dotyczyć ma ilości wystawianych mandatów w ciągu dnia. Obecnie za to samo przewinienie kierowcy karani są wielokrotnie, przez co dochodzi do sytuacji, że przez jeden dzień można otrzymać kilkutysięczny mandat. Po zmianie przepisów ma zostać wprowadzona zasada: jedna kara za jedno przewinienie w ciągu jednego dnia.

Wprowadzenie zmian

Projekt nowelizacji obecnie przeszedł wszelkie kontrole przez resort transportu i czeka na pozytywną opinię parlamentarzystów. Ministerstwo ma nadzieje, że zgłoszą oni propozycję nowelizacji jako projekt poselski, co zaowocuje szybką zmianą przepisów. Niestety do tej pory nie została podana dokładna data zmian.