Twitter dla każdego?

www.pixabay.com/nominalizeMożliwości jakie daje nam Internet sprawiają, że czasem rzuceni na głęboką wodę sami nie wiemy co zrobić z tą wolnością. Prowadząc działalność gospodarczą wiemy, jak ważne jest dotarcie do klienta, dlatego też zakładamy konta wszelakie: na FacebookuTwitterze, czy Google+. Warto zastanowić się nad tym, który kanał komunikacyjny jest odpowiedni dla nasze firmy.

W dzisiejszych czasach niemal na równi z załatwianiem ostatnich formalności związanych z założeniem firmy, zakładamy profile w mediach społecznościowych. W tym artykule nie będę stawiać sobie za cel przekonanie Was do jakiegokolwiek z nich. Chcę zwrócić uwagę jedynie na to, że nadmiar nas i naszej firmy może nam jedynie zaszkodzić, dlatego zanim podejmiemy decyzję o założeniu konta na wszystkich dostępnych portalach, zastanówmy się czy warto.

Zastanów się zanim zaczniesz działać

Podstawową zasadą jakichkolwiek działań jest zastanowienie się. Jeżeli uważamy, że jakiś pomysł jest genialny powinniśmy się z nim przespać i sprawdzić, czy następnego dnia nadal takim pozostanie. Jeśli tak, to na wszelki wypadek warto zapytać naszych bliskich co o nim myślą, jeśli i oni nas utwierdzili w przekonaniu, że nasz pomysł jest całkiem sensowny możemy zacząć działać.

Dlaczego tutaj o tym? Ano dlatego, że z mediami społecznościowymi jest tak, że dają one wiele możliwości i są w zasadzie niezbędne w prowadzeniu współczesnego dialogu, jednak musimy pamiętać, że miecz ten jest obosieczny i czasem sami możemy zrobić sobie nim krzywdę. Dlatego tak ważne jest przemyślane działanie, jeśli z ułańską fantazją zaczniemy zakładać konta na wszystkich portalach może okazać się, że sami zrobiliśmy sobie krzywdę.

Poznaj specyfikę

Każdy z nas wie, że klient czeka w sieci. Jednak w zależności od naszej branży wybiera on różne kanały. Musimy o tym pamiętać, ponieważ w brew pozorom nie wszystkie portale są stworzone dla naszej firmy. Dlatego na samym początku musimy ustalić kilka rzeczy. Przede wszystkim musimy zapoznać się ze specyfiką poszczególnych mediów społecznościowych.

Jest to niezmiernie ważne, ponieważ każdy z nich charakteryzuje się innym działaniem oraz trafia do innej grupy odbiorców. Jest to ważne w sytuacji, gdy do prowadzenia własnego profilu podchodzimy poważnie, a nie zakładamy go z myślą: bo każdy go ma. W brew pozorom prowadzenie konta firmowego to ciężka praca.

Dla przykładu: Instagram odwiedzają przede wszystkim młode osoby, jest on przeznaczony głównie dla firm produkujących przedmioty lub jedzenie oraz oferujących popularne usługi np. masaże; Faceebok natomiast może być dobrym początkiem, jest to miejsce, które gromadzi ludzi w różnym wieku, jak na razie w Polsce nie ma sobie równych; Twitter jest jednym z najtrudniejszych mediów społecznościowych, jest przeznaczony dla marek, które mają już wyrobioną pozycję – tutaj udostępnianie ma znaczenie, a to robią lojalni klienci.

Przemyśl strategię

To najważniejszy punkt programu. Działania w przestrzeni internetowej wymagają od nas gruntownego przygotowania. Jeśli nie mamy pomysłu na prowadzenie profilu firmowego odradzam jego zakładanie. Musimy pamiętać o tym, że bardzo trudno jest zbudować silną relację między klientem, na tyle silną żeby wybaczył nam np. nasze wpadki lub niedociągnięcia.

Warto uświadomić sobie, że osoby wyszukują firmę w Internecie zazwyczaj w dwóch przypadkach:

1. szukają produktu,
2. szukają miejsca, żeby wyrazić swoje niezadowolenie.

Jak się nie trudno domyślić tych drugich jest znacznie więcej i to oni potrafią narobić wiele szkód. Musimy zastanowić się, czy jesteśmy na nie przygotowani, czy potrafimy szybko i sprawnie zakończyć ewentualną sytuację kryzysową. Musimy zastanowić się, czy w naszej firmie jest ktoś, kto może być odpowiedzialny za prowadzenie naszego firmowego konta, jeśli zakładamy, że ktoś się znajdzie to już mogę Was zapewnić, że nikt się sam nie znajdzie, a obarczanie naszego pracownika nowym zadaniem może okazać się pomysłem nietrafionym.

Internetowe relacje z klientami są wymagające i bardzo odpowiedzialne. Jeśli chcemy robić to dobrze musimy przede wszystkim zastanowić się co chcemy osiągnąć, potem musimy wybrać odpowiedni kanał, a na końcu osobę, która zajmie się jego prowadzeniem. Jeśli zabraknie któregoś z tych punktów nasze podbijanie sieci skończy się zanim się jeszcze zaczęło.