Twoja firma upadnie?

upadekPlanując założenie własnej firmy nikt z nas nie zakłada, że nie przetrwa ona pierwszego roku. Niestety jak donoszą badania w I półroczu 2017 roku ogłoszono, że aż 418 przedsiębiorstw jest niewypłacalnych, co więcej jest to tendencja wzrostowa. Warto zatem zastanowić się co zrobić, żeby nie stać się skladową tych danych.

Najczęściej upadają firmy młode z sektora MŚP – po pierwszym roku 30 proc., a po 5 latach aż 70 proc. Co jest najczęstszą przyczyną? Przede wszystkim duża konkurencja i bardzo nisa rentowność. Niejednokrotnie zdarza się tak, że obrót i płynność finansowa nie gwarantuje odporności na nieprzewidywalne zdarzenia.

Również zatory płatnicze spędzają sen z powiek włascicielom młodych firm. Powodują one zmniejszony przepływ środków finansowych. Każda zaległa faktura wpływa negatywnie na rozwój firmy, co więcej może ona decydować o jej dalszym losie. Warto pamiętać, że nie należy uniezależniać się od jednego dostawcy, warto szukać kilku odbiorców, po to aby oszczędzić sobie stresów związanych właśnie z opóźnieniem spłat.

Eksperci zgodnie twierdzą, że pomimo silnego rozwoju gospodarki ryzyko upadku firm będzie rosło w najbliższym czasie. Będzie to spowodowane przed wszystkim przez zmiany w prawie upadłościowym, które ułatwiają wchodzenie w postępowanie restrukturyzacyjne. Prawo to obliguje właścicieli do szybiego zgłoszenia swojego upadku lub tego, że chcą zrestrukturyzować swoje długi.

Źródło: newseria