Ulga na Internet – zmiany

www.pixabay.com/geraltOd 1 stycznia 2013 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące możliwości odliczenia ulgi internetowej. Wprowadzone zmiany spowodowały przede wszystkim zmniejszenie liczby podatników, którzy będą mogli z niej skorzystać. W tym roku, z tego prawa mogą skorzystać dwie grupy osób.

Początkowo ulga na Internet miała zostać zniesiona całkowicie, jednak wprowadzona uchwała Senatu doprowadziła do jej przywrócenia. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie obowiązujące zmiany znacznie zawężają grono podatników, którzy mogą z niej skorzystać.

Kto w tym roku może skorzystać z ulgi?

Od 2013 roku zaczęło funkcjonować prawo, które wyznacza trzy przypadki umożliwiające skorzystanie z ulgi internetowej. Chodzi tu o osoby, które:

1. do tej pory nie miały Internetu,
2. nigdy wcześniej nie korzystały z ulgi,
3. nie dokonywały odliczeń w latach 2005-2011.

Warto zwrócić uwagę na ostatni punkt. Wynika z niego, że prawo do odliczenia ulgi na Internet możemy odliczyć jedynie w dwóch następujących po sobie latach. Dlatego jeżeli skorzystaliśmy z tego prawa w 2013 r. to automatycznie możemy zrobić to ponownie w roku bieżącym, jednak jeżeli robił to już wcześniej, nie będzie mógł z niej skorzystać teraz.

Istnieje jednak możliwość korzystnej interpretacji nowego prawa. Mianowicie, jeżeli przez dwa lata rozliczenia dokonywał jeden z małżonków (i to jego imię i nazwisko widniało na dokumentujących to fakturach), po wygaśnięciu tej możliwości prawo do rozliczenia przejdzie na drugiego małżonka. Będzie to możliwe po przepisaniu umowy na drugą osobę, która otrzyma prawo do rozliczenia ulgi na Internet przez następne dwa lata.

Obowiązkowe dokumenty

Podstawowym elementem, który pozwala podatnikowi na skorzystanie z ulgi jest posiadanie odpowiedniego udokumentowania poniesionych wydatków. Chodzi tu przede wszystkim o dokumenty, które będą poświadczać użytkowanie Internetu np. faktura, rachunek, potwierdzenie przelewu etc. Jednak jak przyznaje Rafał Sidorowicz – Przepisy nie wskazują wprost, jakim dokumentem należy dysponować. Podatnik powinien posiadać dokument, na podstawie którego będzie możliwe udowodnienie poniesienia wydatku na użytkowanie sieci. Powinny się tam znaleźć dane kupującego usługę, dane sprzedającego oraz rodzaj usługi internetowej.

Należy pamiętać, że ww. dokumenty nie będą potrzebne w momencie składania formularza podatkowego (do PIT-36 lub PIT-37 należy dołączyć druk: PIT-O), jednak należy je posiadać na wypadek kontroli skarbowej.

Wysokość ulgi

Wysokość ulgi to element, który podobnie jak obowiązkowe dokumenty, nie uległ zmianie. Osoby, które będą spełniać warunki umożliwiające im skorzystanie z ulgi, będą mogły ogliczyć sobie maksymalnie 760 zł.

Należy również pamiętać, że odliczyć można jedynie koszty użytkowania sieci.Oznacza to, że podatnikom nie przysługuje ulga z tytułu instalacji, modernizacji czy rozbudowy infrastruktury dostępu do Internetu.

Źródło: Newseria