Unijny budżet dla Polski na lata 2014-2020

Na szczycie Rady Europejskiej ustalono, że Polska otrzyma 82,5 mld euro z polityki spójności. Kwota została powiększona o ok. 13 proc., z racji uwzględnienia prognozowanego poziomu inflacji.

W lutym br. został ustalony budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Wówczas kwota jaka miała trafić do Polski wynosiła 72,9 mld euro. Jednak od tego czasu pula została zwiększona o 9,6 mld euro,  ponieważ została uwzględniona przewidywana inflacja, która wg Komisji Europejskiej w skali roku utrzyma się na poziomie 2 proc.

Jak czytamy w raporcie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju 82,3 mld euro to nie jedyne pieniądze jakie wpłyną do Polski. Dodatkowo nasz kraj ma otrzymać ponad 252 mln euro na wsparcie dla bezrobotnej młodzieży (w wieku od 15 do 24 lat), której poziom obecnie przekracza 25%.  Pieniądze mają trafić do specjalnych linii budżetowych w poszczególnych regionach, w których problem jest najbardziej odczuwalny.

Rozlokowanie pieniędzy

Programy operacyjne na okres 2014-2020 zostanie podzielony na dwie alokacje: krajowe i regionalne. Łączna kwota przeznaczona na wszystkie przedsięwzięcia realizowane we wszystkich programach wynosi ponad 76,8 mld euro.

Działanie krajowe zostało podzielone na 6 programów, z czego jeden z nich będzie ponadregionalny dla województw Polski Wschodniej. Łączna kwota przeznaczona na te cele będzie wynosić 45 620,1 mln euro, z czego najwięcej pieniędzy (ponad 27 mln euro) zostanie przeznaczonych na Infrastrukturę i Środowisko. Projekty infrastrukturalne mają być wspierane również poprzez fundusz Łącząc Europę. Polska ma otrzymać ok. 4,1 mld euro na projekty obejmujące działania związane z rozwojem transportu, energetyki i technologii informacyjnych. Działania regionalne natomiast zostały podzielone na 16 programów, na które łącznie zostanie przeznaczone 31 246,9 mln euro. Najwięcej pieniędzy otrzyma województwo śląskie – 3 473,6 mld euro. Ponadto jak czytamy w raporcie samorządy województw będą zarządzać prawie 40 proc. całej puli pieniędzy przeznaczonej dla Polski.

 Wspólna Polityka Rolna dla Polski

Podczas grudniowej reformy Wspólnej Polityki Rolnej ustalono, że do Polski ma trafić ok. 4,5 mld euro. Pieniądze mają zostać ulokowane na poziomie krajowym oraz regionalnym. Reforma WPR wprowadzi szereg zmian w prowadzenie polskich gospodarstw. Rolnicy, którzy będą starać się o otrzymanie 30 proc. bezpośrednich dopłat będą musieli dostosować się do ekologicznych wymogów. Oprócz tego młodzi rolnicy (poniżej 40 roku życia) mają otrzymać o 25 proc. więcej dopłat przez pierwsze 5 lat. Zgodnie z ustaleniami przywódców europejskich do 2020 roku dopłaty we wszystkich państwach unijnych nie mogą być niższe niż 196 euro na hektar.

Zob. https://www.mir.gov.pl/aktualnosci/fundusze_europejskie_2014_2020/strony/glowna.aspx