Venture capital dużym wsparciem dla małych i średnich firm

www.sxc.huWedług danych z raportu atrakcyjności dla Private Equity/Venture Capital za 2013 rok, Polska zajmuje 28 miejsce w światowym rankingu (na 118 państw badanych). Fundusze venture capital są przeznaczone dla przedsiębiorców z sektora MŚP, który obecnie jest jednym z najlepiej rozwiniętych na polskim rynku.

Ten rodzaj finansowania jest jedną z odmian private equity i w swoim zamierzeniu obejmuje inwestycje w innowacyjne projekty firm z sektora MŚP.  Przedsiębiorstwa, które mogą skorzystać z takiej formy pomocy muszą być spółkami kapitałowymi oraz przede wszystkim muszą dobrze rokować na przyszłość.

Venture capital – inwestowanie

W przypadku venture capital dodatkowe pieniądze umożliwiające rozwój danej firmy, pochodzą od dużych przedsiębiorstw. Taki rodzaj pomocy różni się znacznie od tych proponowanych np. przez banki. Powierzone pieniądze nie mają charakteru pożyczki, a inwestor nie ma żadnego zabezpieczenia, co oznacza, że w momencie porażki musi liczyć się ze stratą zainwestowanego kapitału. W zamian za pomoc w rozwinięciu produktu bądź usługi inwestor otrzymuje udziały, których wysokość zależy w głównej mierze od strategii konkretnego funduszu i wcześniejszych ustaleń między inwestorem a pierwotnym właścicielem.

Przedsiębiorstwa, które najchętniej są wybierane przez inwestorów venture capital muszą posiadać przewagę nad konkurencją, która jest równoznaczna z przyszłym szybkim wzrostem. Preferowane są firmy innowacyjne, najczęściej z sektora nowych technologii – informatyka, Internet, telekomunikacja, ale również nowoczesna medycyna oraz ochrona środowiska. Ponadto istotny wpływ na wybór danego przedsiębiorstwa ma jego kadra kierownicza.

Warto zaznaczyć, że ten rodzaj inwestowania nie jest przeznaczony dla start-upów oraz dla firm, które działają na rynkach tradycyjnych. Venture capital wspiera produkty innowacyjne oraz takie, które są obarczone dużym ryzykiem (ale też dużym zyskiem).

Venture capital – za i przeciw

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tego rodzaju pomocy, należy przeanalizować wszelkie pozytywne jak i negatywne strony. Ogromną zaletą tego typu finansowania, jest możliwość otrzymania kapitału we wczesnym etapie rozwoju przedsiębiorstwa, kiedy jest ono obarczone wyższym ryzykiem, co sprawia, że banki niechętnie zgadzają się na wysoki kredyt. Oprócz tego największą wartością jaką może otrzymać przedsiębiorstwo jest pozyskanie doświadczenia i wiedzy oraz otrzymanie kontaktów branżowych i biznesowych od inwestora. Ponadto, w momencie gdy przedsiębiorstwo zostanie ‘dostrzeżone’ przez cenioną firmę podwyższa się jego wiarygodność, która w przyszłości może zaprofitować kolejnymi inwestycjami.  

Podstawową wadą venture capital jest strata części udziałów firmy. Ponadto, nowa osoba (inwestor) zapewne będzie wprowadzać zmiany, które niewątpliwie wpłyną na autonomię przedsiębiorstwa. Dotychczasowy właściciel będzie musiał podporządkować się nowym zasadom oraz będzie musiał wprowadzić dodatkowe obowiązki jak np. regularne posiedzenie rady nadzorczej, czy okresowe raportowanie zmian w firmie. Oprócz tego poważne konsekwencje niesie z sobą moment ‘wyjścia’ inwestora z przedsiębiorstwa. Jeżeli nastąpi to zbyt wcześnie będzie to równoznaczne ze spadkiem wartości i wiarygodności firmy.

Venture capital – na co zwrócić uwagę przy wyborze inwestora

W momencie podjęcia decyzji o tym, że chcemy skorzystać z takiego typu finansowania powinniśmy poszukać inwestora, który jest specjalistą w naszej branży. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ w momencie nawiązania współpracy pozyskamy bezcenne kontakty, które będziemy mogli wykorzystać w przyszłości. Ponadto inwestor będzie mógł zrozumieć nasze problemy, gdyż najprawdopodobniej sam przez nie przechodził. Oprócz tego należy dopasować wielkość funduszy do konkretnych potrzeb inwestycyjnych przedsiębiorstwa. Minimalny limit inwestycyjny wynosi najczęściej 1 mln euro, a to sprawia, że firmy, które potrzebują kilkuset tysięcy złotych nie zawsze tę pomoc otrzymają.

Dobrym rozwiązaniem jest również skontaktowanie się z osobami, które korzystały z pomocy danego inwestora. Taka rozmowa może rozwiać nam wszelkie wątpliwości oraz może przynieść odpowiedzi na pytania, w jaki sposób odbywa się pozyskanie finansowania oraz jak wygląda współpraca z  konkretnym inwestorem venture capital.

Venture capital – polski rynek

Taka forma pozyskiwania pieniędzy jest w Polsce jeszcze słabo rozwinięta. Nie zmienia to jednak faktu, że z roku na rok małe i średnie przedsiębiorstwa mają coraz większe znaczenie w tworzeniu PKB w Polsce. Sprzyja to w inwestowaniu venture capital, dlatego wg ekspertów ten rodzaj finansowania ma stosunkowo się zwiększać. Jest on niewątpliwie bardzo ciekawym rozwiązaniem dla innowacyjnych przedsiębiorstw z sektora MŚP, ale również inwestorzy mogą zakończyć współpracę z ogromnym zyskiem.