Wpis spółki do Krajowego Rejestru Sądowego

www.sxc.huZgłoszenie działalności do KRS jest podstawowym obowiązkiem przedsiębiorcy. Uzyskanie wpisu w rejestrze jest podstawą do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Na złożenie wniosku właściciel nowopowstałej firmy ma 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Przed złożeniem wniosku o wpis do KRS należy dowiedzieć się jaki formularz oraz jakie załączniki powinniśmy wypełnić. Każda spółka charakteryzuje się innym kompletem dokumentów, a pozytywne rozpatrzenie naszej prośby będzie możliwe w momencie poprawnego ich wypełnienia.

Rodzaje spółek i odpowiednie wnioski

W momencie rejestrowania spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej należy wypełnić formularz główny: KRS W1 Wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców. W dokumencie będziemy musieli podać m.in. siedzibę naszego przedsiębiorstwa, dane wnioskodawcy, dane spółki i jej adres. Ponadto w części D formularza należy zaznaczyć liczbę i rodzaj dołączonych załączników.

W zależności od rodzaju rejestrowanej spółki będziemy musieli wypełnić m.in. załącznik:
KRS-WB (wspólnicy spółki jawnej lub komplementariusze spółki komandytowo-akcyjnej),
KRS-WC (wspólnicy spółki komandytowej),
KRS-WD (partnerzy).

Rejestracja spółki komandytowo-akcyjnej będzie wymagała złożenia formularza głównego: KRS W2 Wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców. Większość informacji jest taka sama jak w przypadku ww. spółek, to co jest nowe to obowiązek podania informacji o kapitale spółki.

Również i podczas tej rejestracji będziemy musieli wypełnić dodatkowe załączniki np.:
KRS-WB (wspólnicy spółki jawnej lub komplementariusze spółki komandytowo-akcyjnej),
KRS-WG (emisje akcji),
KRS-WM(przedmiot działalności).

Kolejna rejestracja dotyczy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, tutaj należ złożyć formularz główny: KRS W3 Wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców. Tak jak i we wcześniejszych rejestracjach tak i tu będziemy musieli podać m.in. danę wnioskodawcy i dane spółki. Oprócz tego więcej informacji będziemy musieli podać w części C m.in. informację o czasie na jaki utworzona jest spółka, o tym, czy wspólnik może mieć jeden czy większą liczbę udziałów oraz podobnie jak miało to miejsce w spółce komandytowo-akcyjnej, informację o kapitale spółki.

Dodatkowe załączniki to m.in.:
- KRS-WE (wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlegający wpisowi do rejestru),
- KRS-WK (organy podmiotu/wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki).

Ostatnia spółka akcyjna również wymaga złożenia formularza głównego: KRS W4 Wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców. Oprócz podstawowych informacji, takich jak ww. spółkach należy podać również m.in. informację o szczególnych uprawnieniach, o akcjonariuszu, do którego w całości należą akcje spółki, informację o podjęciu uchwały o emisjach obligacji zamiennych i akcji wydawanych za te obligacje.

Należy również złożyć, tak jak to miało miejsce w przypadku poprzednich spółek, załączniki m.in.:
- KRS-WG (emisje akcji),
- KRS-WK (organy podmiotu/wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki),
- KRS-WM (prokurenci, pełnomocnicy spółdzielni, przedsiębiorstwa państwowego, jednostki badawczo-rozwojowej).

Najważniejsze dokumenty

Poprawne wypełnienie formularza to jedynie połowa sukcesu. Istotną kwestią są również dokumenty, które będą od nas wymagane w momencie składania wniosku. Należy pamiętać, że muszą to być oryginały lub odpisy poświadczone urzędowo. Podstawowym dokumentem będzie umowa spółki lub wypis z aktu jeżeli spółka była zakładana u notariusza w formie aktu notarialnego. Kolejna istotna kwestia dotyczy dokumentu świadczącego o powołanym zarządzie spółki oraz dodatkowo dokładne dane członków zarządu. Oprócz tego w komplecie dokumentów należy złożyć wykaz wspólników wraz z kompletem danych . W przypadku spółek komandytowo-akcyjnych, akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnościąnależy złożyć oświadczenia zarządu o wniesionym kapitale. Należy także dołączyć dokument świadczący o legalnym wykorzystywaniu nieruchomości lub lokalu, w którym znajduje się siedziba firmy. Ostatnim niezbędnym dokumentem jest dowód wpłaty opłaty sądowej za wpis oraz za ogłoszenie tej informacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Forma rejestracji

Wniosek o wpis do rejestracji KRS może zostać złożony osobiście, poprzez pocztę oraz drogą elektroniczną. Aby móc złożyć deklarację przez Internet należy spełnić kilka warunków. Istotna kwestia jest taka, że można tego dokonać jedynie poprzez system dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Po zarejestrowaniu do systemu otrzymamy elektroniczny wzór, który będziemy musieli wypełnić. Należy pamiętać, że aby rejestracja przebiegła prawidłowo każdy składany dokument (wniosek, załącznik, dołączone dokumenty) musi być podpisany podpisem elektronicznym z ważnym certyfikatem kwalifikowanym.

Jedno okienko

Wprowadzone 31 marca 2009 roku po to, aby uprościć sposób obiegu dokumentów. Przedsiębiorcy, którzy muszą zgłosić (bądź zaktualizować) dane swojej firmy do Urzędu Skarbowego, Głównego Urzędu Statystycznego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz ze składanym do sądu wnioskiem muszą dołączyć również wnioski do wymienionych instytucji.

Sąd rejestrowy przesyła wnioski do odpowiednich urzędów. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wnioskodawca składa podanie drogą elektroniczną, wówczas wszelkie dokumenty do poszczególnych urzędów musi wysyłać osobiście.