Wymiana opon na wiosnę

Bezpieczeństwo na drogach jest sumą wielu czynników, jednym z nich są opony, a dokładniej ich odpowiedni dobór. Tak jak ma to miejsce w przypadku okresu jesiennozimowego, tak i na wiosen powinniśmy zwrócić uwagę na stan naszego ogumienia.

W Polsce prawo nie nakazuje zmiany opon  na zimowe i odwrotnie. Dziewięciu na dziesięciu kierowców przyznaje, że regularnie zmienia ogumienie w swoich samochodach, jednak jak podaje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego obserwacje warsztatów wskazują na coś zupełnie innego – jedynie dwie trzecie Polaków faktycznie dokonuje takiej zmiany.

Dlaczego tak ważne jest dostosowanie opon do aury? Przede wszystkim pozwala nam to zaoszczędzić oraz dzięki temu będziemy bezpiecznie poruszać się po drogach. Jednak jak zaznacza Sarnecki wybór opon to nie wszystko,żeby w pełni skorzystać na wymianie (…) ogumienie musi zostać dobrane do danego samochodu oraz stylu jazdy kierowcyOpona musi być nieużywana. Rozmiar musi zostać dobrze dobrany – nie tylko wymiar opony, ale także indeksy prędkości i nośności. Od tego zależy, czy opona będzie się dobrze trzymać drogi – dodaje.

Przy doborze i wymianie opon należy również zwracać uwagę na europejską certyfikację opon – łatwo ją odnaleźć, na oponach powinien być bardzo dobrze widoczny znak ECE:

– Opony mają etykiety, na których są trzy podstawowe parametry, czyli efektywność paliwowa, hamowanie na mokrej nawierzchni oraz głośność zewnętrzna – od A do G. To nie są jedyne z ważnych parametrów, ale te Komisja Europejska wybrała we współpracy z przemysłem oponiarskim i organizacjami konsumenckimi. Warto na to zwracać uwagę, dlatego że różnice pomiędzy chociażby kategorią A i B w przypadku drogi hamowania to są aż 4 metry – podkreśla Sarnecki.

Warto pamiętać o tym, że od zeszłego roku unijne prawo reguluje obowiązek posiadania czujników ciśnienia w oponach – każdy nowy samochód musi posiadać taki sprzęt.

Źródła: Newseria.pl, Media