Wyrok Sądu Najwyższego – straż miejska może używać fotoradarów

Swww.sxc.hu/chidseyąd Najwyższy oddalił kasację Prokuratora Generalnego i przyznał, że Straż Miejsca może używać stacjonarnych fotoradarów. Wydany wyrok rozwiewa dotychczasowe wątpliwości, uchwycone fotoradarem przewinienie będzie podlegało karze.

Wydane przez sąd orzeczenie odnosiło się do sprawy szczecińskiego kierowcy, który po przejechaniu skrzyżowania na czerwonym świetle został sfotografowany fotoradarem straży miejskiej.Został on ukarany mandatem w wysokości 500 zł, jednak odmówił zapłaty twierdząc, że straż miejska nie ma prawa stosować fotoradarów stacjonarnych. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego, który podtrzymał nałożoną karę. Z dniem 3.12.2013r. Sąd Najwyższy przyznał, że kierowca popełnił wykroczenie i musi zapłacić mandat oraz stwierdził, że straż miejska ma prawo stosować fotoradary stacjonarne.

Prokurator Generalny reprezentujący sprawę kierowcy ze Szczecina wnosił o uchylenie zaskarżonego wyroku oraz o umorzenie postępowania. W kasacji zarzucał m.in. to, że sąd pierwszej instancji błędnie uznał, że Straż Miejska ma prawo kontrolować kierowców z wykorzystaniem stacjonarnych fotoradarów. Ponadto twierdził, że zdjęcia zrobione przez fotoradary powinny być rozpatrywane przez policję, która ma prawo egzekwować wykroczenia mandatem. Jednak Sąd Najwyższy nie przyznał Prokuratorowi Generalnemu racji zapewniając, że Straż Miejska w świetle obowiązującego prawa może wystawiać mandaty.