Wysoka kondycja polskich przedsiębiorstw

www.sxc.huJak wynika z badania przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski polskie przedsiębiorstwa oceniają swoją kondycję lepiej niż dotychczas. Niespełna 75% badanych uznało swoją sytuację za bardzo dobrą lub dobrą.

Badanie dotyczyło kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w IV kw. 2013 r. oraz prognoz na I kw. 2014 r. Wyniki są bardzo pozytywne i co ważne dobrze rokują na przyszłość. Przedsiębiorcy skupili się na sytuacji swoich firm w IV kwartale 2013 roku, w odpowiedzi aż 3/4 z nich przyznało, że jest ona bardzo dobra lub dobra. Tym samym poprawa kondycji sektora przedsiębiorstw znacznie wpłynie na rozwój koniunktury w najbliższej przyszłości.

W porównaniu z badaniem wcześniejszym (III kw. 2013 r.) przedsiębiorcy zwracali uwagę na nasilenie się problemów w odzyskaniu należności, wzrosła presja konkurencyjna i co ważne przedsiębiorcy zwracają uwagę na powstawanie licznych kłopotów przez zmieniające się przepisy i niestabilne prawo podatkowe. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie wymienione przez właścicieli firm utrudnienia, są wyraźnie na niższym poziomie niż we wcześniejszym badaniu.

Zwrócono jednak uwagę na to, że poprawa sytuacji w polskich przedsiębiorstwach następuje bardzo powoli. Ma to związek m.in. z wybuchem międzynarodowego kryzysu. Mimo, że on tego czasu minęło ponad 5 lat, firmy przez cały czas oscylują w warunkach podwyższonego ryzyka i tym samym nie są skłonni do inwestycji, do powiększania swojego zatrudnienia, czy udzielania podwyżek. W krajach Unii Europejskiej pod koniec roku 2013 entuzjazm wzrostowy trochę osłabł. Jedynie w Niemczech i Czechach przez cały czas odnotowuje się ciągłą poprawę.

Prognozy

Dobre nastroje nie opuszczają badanych. Oczekują oni dalszej poprawy sytuacji w I kw. br. Jednak taką będzie można odnotować najwcześniej pod koniec 2014 r. Mimo wszystko optymistyczne nastawienie w znaczny sposób wpłynęło na planowane inwestycje, które w badanych sektorach wyraźnie wzrosło.

W sektorze dużych przedsiębiorstw salda prognoz kształtują się w zakresie wysokich, dodatnich wartości, sugerując dalsze przyspieszenie dynamiki. Jeśli chodzi o MŚP to w pierwszym kwartale 2014 r. nie można się spodziewać znacznego przyspieszenia, tutaj dużą poprawą będzie ograniczenie tempa spadku wielkości nakładów. Pod koniec roku natomiast eksperci liczą na niewielką, ale dodatnią dynamikę inwestycji w tym sektorze.

Jak czytamy w raporcie nowych inwestycji ma być więcej niż w roku poprzednim, największe plany odnotowano w przemyśle, handlu i budownictwie. Ten ostatni jest sporym zaskoczeniem, ponieważ w tym sektorze do tej pory inwestorów raczej ubywało niż przybywało.

Bardzo ważne jest to, że 96,6% inwestorów deklaruje w 2014 r. kontynuowanie rozpoczętych inwestycji. Również w sektorze MŚP zauważono znacznie mniejsze problemy z kontynuacją rozpoczętych inwestycji (jak miało miejsce na przełomie 2012/2013 r.)


Więcej informacji pod adresem: http://www.nbp.pl/publikacje/koniunktura/raport_1_kw_2014.pdf