Zamiana ról w firmie

www.imcreator.com/citirecruitmentFundamentem każdego przedsiębiorstwa powinien być zgrany zespół. Pracownicy, którzy dobrze się dogadują i zwyczajnie się lubią są w stanie znacznie poprawić wyniki naszej firmy. Dlatego tak ważna jest integracja i wzajemne zrozumienie, które niejednokrotnie spychane jest na dalszy plan.

Zakładając własne przedsiębiorstwo chcemy osiągnąć sukces. Wiele pracy i wysiłku wkładamy w ulepszenie naszego produktu bądź usługi, kładziemy ogromny nacisk na promocję i zaistnienie w sieci, staramy się jeszcze lepiej podchodzić do naszego klienta. Wszystko to przyniesie wymierne skutki, jeżeli nie uświadomimy sobie pewnej podstawowej rzeczy – firma to ludzie i od tego powinniśmy zacząć.

Prezes i podwładny

Będąc właścicielem firmy musimy zapamiętać, że to my kreujemy w niej życie. To od naszego podejścia zależy, jak będzie układała się praca w poszczególnych sektorach i w relacjach prezes-podwładny. Znacznie łatwiej jest zarządzać ludźmi, którzy chcą i lubią ze sobą pracować. Bardzo ważna jest integracja pracowników, jednak w tym tekście zwrócę uwagę na nieco inne zagadnienie, a mianowicie wzajemne zrozumienie.

Dobrze jest, jak jest dobrze –tak można najogólniej opisać wszelkie relacje, jakie zachodzą między ludźmi. Jeśli nic złego nie się nie dzieje nie martwimy się na zapas, jednak jak coś zaczyna się psuć trudno jest nam odkryć przyczynę problemu. Podobnie sytuacja wygląda w ekosystemie firmy, nie zmieniamy nic, jeśli uważamy, że wszystko jest dobrze. Bardzo często zdarza się też tak, że w sytuacji, gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort w pracy, nie mówimy o tym głośno biorąc to za nasze wymysły lub zrzucając na karb przemęczenia.

Najczęstsze problemy biorą się z niewiedzy, która bardzo szybko zostaje odbierana jako niedocenienie. Skoro pracujemy ponad siły i cały czas myślimy tylko o swoich obowiązkach, nie jesteśmy w stanie zrozumieć, co robią nasi pracownicy. Brak rozeznania w zakresie pracy tych, którzy nam podlegają może doprowadzić do niezdrowej atmosfery. Będąc właścicielem firmy niejednokrotnie uważamy swoją funkcję jako tę najważniejszą. Oczywiście, bez prezesa nic nie będzie funkcjonowało, jednak musimy pamiętać o tym, że nasze przedsiębiorstwo to ludzie, którzy je tworzą.

Jeżeli nasz każdy dzień wygląda podobnie, jesteśmy zapracowani i nie mamy czasu nawet na wspólną kawę, oznacza to, że już mogliśmy dopuścić się kardynalnych błędów, których skutki możemy odczuć w najbliższym czasie. Stawianie ciągłych wymagań w trybie na wczoraj, zarzucanie licznymi mailami i zmuszanie pracowników do zostawania po godzinach, to prosa droga do katastrofy. Warto zatem poszukać rozwiązania.

Zamiana ról

Wystarczy proste ćwiczenie, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: czy doceniam swojego pracownika? Warto się zastanowić, nad następującą kwestią: czym zajmuje się jeden z moich pracowników i ile czasu poświęca on na zrealizowanie tego, o co go proszę? Jeśli nie wiesz lub masz duże wątpliwości powinieneś zorganizować spotkanie ze swoim zespołem i zwyczajnie obgadać ten temat.

Bardzo dobrym sposobem na zrozumienie drugiej osoby jest wcielenie się w nią. Bądź przez jeden dzień panią z księgowości i zobacz ile czasu zajmuje jej praca, spróbuj ogarnąć to co robią twoi dostawcy, kasjerzy, kelnerzy etc. Tylko w taki sposób będziesz wiedział, jak wygląda praca od tej drugiej strony. I może właśnie wtedy zrozumiesz, dlaczego od kliku dni już nikt nie śmieje się podczas porannej kawy.

Dobry pracodawca to ten, który zna swoich pracowników i docenia ich pracę. Nie chodzi tu oczywiście o to, żeby od dzisiaj przestać wymagać i codziennie kończyć pracę pół godziny wcześniej. Czasem wystarczy zwykłe słowo:dziękuję lub stwierdzenie: bez ciebie byłoby trudno to osiągnąć