Zasada „dwóch terminów” ułatwieniem dla firm

www.sxc.hu/Luca BaronciniCiągłe, niezapowiedziane zmiany w prawie, są bardzo często przyczyną poważnych problemów w firmie. Kolejne założenia ustawy deregulacyjnej wprowadzają zmiany, które w znaczny sposób poprawią funkcjonowanie przedsiębiorstw. Tylko dwa razy w roku będą mogły zmieniać się przepisy, które w istotny sposób wpływają na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

18 lutego 2014 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która wprowadza tzw. zasadę dwóch terminów. Ma ona ograniczyć częstotliwość wprowadzania zmian w prawie gospodarczym, które odnosi się do przedsiębiorców. Chodzi tu głównie o akty normatywne, które regulują warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Od teraz ewentualne zmiany będą musiały zostać wprowadzone 1 stycznia – ale tylko wtedy, gdy Rząd uchwalił je do końca listopada poprzedniego roku, lub 1 czerwca, gdy Sejm uchwalił zmiany po 30 listopada.

Wprowadzone zmiany mają wykluczyć występujące obecnie sytuacje, kiedy to przedsiębiorca bardzo często musi z dnia na dzień przyjąć zmiany, które weszły w życie z dniem ogłoszenia. Również chodzi o te sytuacje, kiedy to wymagany okres 30 dni na wejście ustawy w życie zostaje skracany.

Główny cel zmiany

Jak podaje Ministerstwo Gospodarki, podstawowym celem wprowadzenia zasady dwóch terminów,jest wsparcie funkcjonowania w przedsiębiorstwach – w szczególności z sektora MŚP. Ponadto zmiana ma pomóc w planowaniu działalności gospodarczej oraz ma ograniczyć czas i koszty poświęcone na analizowanie ciągłych zmian. Wszystko to pozwoli przedsiębiorcom zaoszczędzić czas – wg szacunku MG średnio do 3 godzin miesięcznie, a to z kolei przyniesie oszczędności w wysokości ok. 1,5 mld zł rocznie w skali gospodarki.

Wprowadzona zasada ma w znaczny sposób ujednolicić i ustabilizować prawo. Ministerstwo ma nadzieję, że przewidywalne zmiany wpłyną na zwiększenie zaufania obywateli i przedsiębiorców do państwa. Wprowadzenie konkretnych terminów zmian w aktach normatywnych,  ma na celu poprawę warunków wykonywania działalności gospodarczej.

Źródło:www.mg.gov.pl