Zbiorcze faktury

www.pixabay.comOd 1 stycznia 2014 r. zostały wprowadzone zmiany w zakresie Ustawy o podatku od towarów i usług. Również sposób wystawiania faktur został określony w nowelizacji ww. ustawy. Warto sprawdzić jak w tym roku należy wystawiać faktury zbiorcze.

Faktury zbiorcze są idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, które w trakcie jednego miesiąca wykonuje kilka zleceń dla jednego kontrahenta. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w 2013 r. taki dokument mógł zostać wystawiony nie później niż do ostatniego dnia miesiąca, w którym wykonano dane zlecenie.

Nowe przepisy, który weszły w życie wraz z dniem 1 stycznia 2014 r. co prawda odnoszą się do sposobu wystawiania faktur, jednak nie zaznaczają wprost jak należy ustosunkować się do faktur zbiorczych. Jednak nie oznacza to, że zostały one wycofane, czy zabronione, wręcz przeciwnie można powiedzieć, że czas przeznaczony na ich wystawienie został wydłużony.

Dzieje się tak ponieważ, zgodnie z wprowadzoną nowelizacją podstawowy termin na wystawianie faktury wydłużył się do 15 dnia miesiąca po miesiącu, w którym wykonano zlecenie. Automatycznie odnosi się to również do tych dokumentów, które zaznaczają kilka transakcji dokonanych na rzecz jednego kontrahenta.

Jedyną zmianą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest moment powstania obowiązku podatkowego. Jak czytamy w art. 19a znowelizowanej ustawy: Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Co to oznacza? Tylko tyle, że w momencie gdy przedsiębiorca wystawi fakturę 15 dnia miesiąca po miesiącu, w który wykonał usługę i tak będzie zobowiązany rozliczyć podatek VAT w deklaracji za miesiąc wcześniejszy.

Źródło: Znowelizowana ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług