Zgłoszenie do ZUS łatwiejsze

ZUSWprowadzone przepisy regulujące procedurę zgłaszania siebie do ubezpieczeń w ZUS ułatwią życie wielu przedsiębiorcom. Można tego dokonać zarówno w sposób tradycyjny, jak i przy wykorzystaniu wniosku elektronicznego. Takie ułatwienie działa od maja i do tej pory skorzystało z niego 14 proc. przedsiębiorców rozpoczynających działalność.

Ogrom formalności jakie trzeba załatwić na początku swojej drogi, jako właściciel firmy jest niejednokrotnie przytłaczający. Dlatego warto sprawdzać zmiany w przepisach, ponieważ mogą one ułatwić nam życie.

Nowe przepisy obowiązujące od maja tego roku pozwalają przedsiębiorcom zgłosić siebie do ZUS na dwa sposoby:

- podczas rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,

- lub elektronicznie, wówczas wszystkie dokumenty zostaną wysłane do placówki bez wychodzenia z domu.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie dołączy dokumentów będąc w CEiDG, będzie musiał przekazać je do ZUSu tak, jak to miało miejsce do tej pory.

Nie trudno się domyślać, że takie rozwiązanie spotkało się z dużą aprobatą przedsiębiorców. Od teraz przy składaniu wniosku CeiDG-1 możemy także zgłosić się do ubezpieczenia, co ważne taki wniosek możemy składać w urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy. To rozwiązanie jest skierowane głównie do osób, które dopiero zaczynają przygodę z własnym przedsiębiorstwem, jednak również osoby już prowadzące firmę mogą skorzystać z tego udogodnienia np. podczas wyrejestrowania się lub zmiany danych identyfikacji lub adresowych.

Ważne!

Nowe przepisy dotyczą wyłącznie zgłaszania przedsiębiorców do ubezpieczeń. Nie zmieniają się zasady zgłaszania do ubezpieczeń pracowników oraz innych ubezpieczonych, czyli zleceniobiorców, osoby współpracujące oraz członków ich rodziny, które muszą być zgłaszane przez przedsiębiorców do ZUS.

Źródło: newseria, media