Złoty najmocniejszy od dwóch lat

złoty
Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pod koniec roku za euro zapłacimy jedynie 4 zł, co będzie najniższą kwotą od dwóch lat. Polska waluta w stosunku do euro nie była taka mocna od czasu wyborów prezydenckich w 2015 roku.

Ustabilizowanie kursu złotego w stosunku do innych walut może okazać się w najbliższych miesiącach faktem. Adam Korecki makler papierów wartościowych w TMS Brokers przewiduje, że niebawem euro może oscylować w granicach 4,20 zł. Jednym z czynników, który tak pozytywnie wpływa na polską walutę jest dobra kondycja polskiej gospodarki.

W I kwartale 2017 roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 4 proc. rdr, czyli znacznie lepszym niż w 2016 roku – 2,7 proc. Oczywiście na kondycje złotego nie wpływa jedynie sytuacja na naszym podwórku, istotną kwestią będzie m.in. silna korekta na rynkach amerykańskich. Na wartość złotego będzie miał wpływ poziom dolara amerykańskiego.

W Polsce podwyżki stóp w tym roku nie są oczekiwane – Decyzje Rady Polityki Pieniężnej są raczej przewidywalne i oczekujemy, że w bieżącym roku nie dojdzie do żadnych zmian w zakresie stóp procentowych. Pozostaną one na dotychczasowych poziomach nie tylko w całym 2017 roku, lecz także prawdopodobnie przez większą część 2018 roku. Jest to oczywiście pozytywna wiadomość dla posiadaczy kredytów w złotówkach, bo to oznacza, że będą płacili niskie raty – zakłada Korecki.

Źródło: newseria, media