Zmiany w kodeksie drogowym

Wielkie zmiany już od poniedziałku, kiedy to zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy kodeksu drogowego. Od 18 maja kierowcy będą musieli zmierzyć się z nowymi zasadami na drogach m.in. z wysokimi mandatami za przekroczenie prędkości oraz za jazdę pod wpływem alkoholu.

Założenie jest jedno – poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. Jak urzędnicy chcą tego dokonać? Tym razem zmianą w przepisach ruchu drogowego, które wzbudzają skraje uczucia z przewagą tych negatywnych.

Przekroczenie prędkości

Największe i najbardziej bolesne zmiany to te dotyczące przekroczenia prędkości (zarówno w terenie zabudowanym, jak i nie zabudowanym). I tak jeśli kierowca przekroczy prędkość powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym będzie to skutkowało mandatem w wysokości 1529 zł i odebraniem prawa jazdy na trzy miesiące, w terenie niezabudowanym kierowca otrzyma mandat w wysokości 760 zł. W obu przypadkach dodatkowo otrzymamy 10 pkt karnych.

W przypadku gdy przekroczymy prędkość o:

- 10 km/h:
            - w terenie zabudowanym – 114 zł
            - w terenie niezabudowanym – 57 zł
W obu przypadkach nie otrzymamy punktów karnych.

- od 11 do 20 km/h:
            - w terenie zabudowanym – 228 zł
            - w terenie niezabudowanym – 114 zł
W obu przypadkach otrzymamy 2 pkt. karne.

- od 21 do 30 km/h:
            - w terenie zabudowanym – 380 zł
            - w terenie niezabudowanym – 190 zł
W obu przypadkach otrzymamy 4 pkt. karne.

- od 31 do 40 km/h:
            - w terenie zabudowanym – 648 zł
            - w terenie niezabudowanym 342 zł
W obu przypadkach otrzymamy 6 pkt. karnych.

- od 41 do 50 km/h:
            - w terenie zabudowanym – 1064 zł
            - w terenie niezabudowanym – 532 zł
W obu przypadkach otrzymamy 8 pkt. karnych.

Dodatkowo osoby, które przewożą większą liczbę osób musza liczyć się z ewentualną utratą prawa jazdy na trzy miesiące – jest to najwyższa kara za to przewinienie. Warto również pamiętać o tym, ze w przypadku gdy kierowca był już notowany – kolejne zatrzymanie go za przekroczenie prędkości będzie skutkowało powiększeniem mandatu o połowę.

Po alkoholu

Zmiany w prawie dotyczą również kierowców, którzy wsiądą za kółko pod wpływem alkoholu. W zależności od ilości spożytego alkoholu kierujący pojazdem może:

- otrzymać grzywnę w wysokości 5 tysięcy, która będzie wpłacona na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym lub grzywnę w wysokości 10 tysięcy zł, na rzecz samego pokrzywdzonego;

- otrzymać karę pozbawienia wolności;

- otrzymać karę dożywotniej utraty prawa jazdy.

Nie wszyscy równi

Najbardziej frustruje kierowców fakt, że nie wszyscy kierowcy będą traktowani tak samo. Nadal osoby z immunitetem będą bezkarne na polskich drogach. Za przekroczenie prędkości grozić może nawet utrata prawo jazdy, a to dla niektórych kierowców oznacza bezrobocie. Dlatego nierówne traktowanie w tej kwestii tym bardziej wzbudza szereg negatywnych emocji.