Zmiany w sposobie wystawiania faktur

www.sxc.huWraz z nowelizacją Ustawy o podatku od towarów i usług, z dniem 1 stycznia 2014 r. weszły nowe przepisy dotyczące m.in. sposobu wystawiania faktur. Nowe rozporządzenie wprowadza zmiany w obowiązujących jeszcze do niedawna terminach wystawiania rachunków.

Do końca 2013 r. faktura musiała zostać wystawiona nie później niż 7 dnia od dnia wykonania usługi lub sprzedania towaru. W przypadku uiszczenia części lub całości opłaty przed wykonaniem usługi, lub wydaniem towaru faktura też musiała zostać wystawiona nie później niż 7 dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności.

Nowe terminy wystawiania faktur od 2014 r.

W znowelizowanej ustawie zostały wprowadzone nowe artykuły, które wyjaśniają kwestię faktur na rok 2014. Wszelkie zmiany dotyczące nowych terminów ich wystawiania zostały zawarte w art. 106i
W ustępie pierwszym ww. artykułu czytamy:

Fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.

Podobna sytuacja będzie miała miejsce w momencie, gdy otrzymamy całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi. Wtedy również należy wystawić fakturę nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty.

W momencie świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych należy wystawić fakturę nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. W przypadku dostawy książek drukowanych (oprócz map i ulotek), gazet, czasopism i magazynów fakturę należy wystawić nie później niż 60 dnia od dnia wydania towarów, chyba, że umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, wtedy czas na wystawienie faktury zwiększa się do 120 dni od pierwszego dnia wydania towaru. Również sama czynność drukowania książek, czasopism, magazynów etc. została uwzględniona w sposobie wystawiania faktur, w takiej sytuacji należy ją wystawić nie później niż 90 dnia od wykonania czynności.

Zgodnie z art. 106b ustawy o VAT, każdy podatnik jest zobowiązany do wystawienia faktury na żądanie nabywcy towaru lub usługi. Jeżeli prośba została zgłoszona do końca miesiąca, w którym transakcja się odbyła, należy wystawić fakturę nie później niż do 15 dnia następnego miesiąca. Jeżeli natomiast, prośba o wystawienie faktury została zgłoszona po upływie miesiąca, wtedy podatnik ma obowiązek ją wystawić nie później niż 15 dnia od wniesienia zgłoszenia.

Faktura korygująca

Istnieją sytuacje, które wymagają wprowadzenia korekty w wystawionej fakturze. Chodzi tu o przypadki, gdy po wystawieniu faktury została udzielona obniżka cen (np. rabat), dokonano zwrotu towaru, dokonano zwrotu całości, bądź części zapłaty, podwyższono cenę lub dokonano jakiegokolwiek błędu. Wtedy podatnik ma obowiązek wystawić fakturę korygującą, która musi zawierać przede wszystkim wyrazy FAKTURA KORYGUJĄCA albo wyraz KOREKTA. Oprócz tego bardzo ważnym elementem takiego poprawionego rachunku jest podanie przyczyny dokonywanej korekty.

Źródło: Znowelizowana ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług