Gdzie Polacy szukają zatrudnienia?

www.pixabay.com/TheAngryTeddyWydawać by się mogło, że minęły te czasy, kiedy to przeglądaliśmy gazety w celu znalezienia pracy. Do niedawna mogliśmy śmiało stwierdzić, że zakreślanie kolorowym flamastrem interesującego nas ogłoszenia odeszło do lamusa. Przecież w dzisiejszych czasach w zasadzie wszystko możemy zrobić w sieci – również i tam możemy poszukać idealnego zatrudnienia dla siebie. Jednak jak Podaje Gemius Polacy coraz rzadziej poszukują pracy online.

Nie patrząc na statystyki i nie prowadząc badań, wielu z nas mogłoby się pokusić o stwierdzenie, że niektóre tradycyjne metody wykorzystywane w codziennym życiu straciły na wartości."Na potwierdzenie tych słów można wymienić m.in. robienie zakupów online, czytanie książek na czytnikach elektronicznych, czy poznawanie znajomych przez Internet. Do grupy tych czynności mogliśmy jeszcze dorzucić poszukiwanie pracy w sieci, bo przecież cały czas powstają nowe portale, które umożliwiają nam odnalezienia zatrudnienia nie wychodząc z domu.

Jednak wg badań przeprowadzonych przez firmę Gemius zainteresowanie stronami z ofertami pracy i poradami zawodowymi spadło o jedną piątą w porównaniu do zeszłego roku - badanie zostało przeprowadzone w kwietniu 2014 roku i wyniosło 27 proc., rok wcześniej zasięg portali poświęconych ww. tematyce wśród polskich internautów wyniósł 34 proc.

W czym tkwi problem?

Młodzi ludzie nie boją się nowych technologii, chętnie po nie sięgają i z nich korzystają. Jednak jak zaznacza Anna Jóźwik HR menager z firmy Gemius polskie społeczeństwo jest społeczeństwem starzejącym się. Coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu pracy, co skutkuje zmniejszaniem się liczby zatrudnienia w kraju. Co więcej, osoby, które mogą jeszcze pracować zawodowo, ale nie są w kwiecie wieku zwyczajnie nie lubią, bądź nie potrafią korzystać z Internetu, a co za tym idzie zatrudnienia szukają w tradycyjny sposób.

Prowadząc badania w kwietniu 2014 r. zwrócono szczególną uwagę m.in. na wiek osób, które rozwijają swoją karierę zawodową przy pomocy Internetu. Analiza wykazała, że najczęściej pracy w sieci poszukują internauci w wieku od 25 do 35 lat oraz od 46 do 55 lat. Ponadto wykazano, że są to osoby z wykształceniem wyższym oraz pochodzące z województwa dolnośląskiego lub pomorskiego.

Na jakich stronach szukamy pracy?

Badanie pozwoliło utworzyć TOP 10 stron www z ofertami pracy. I tak najczęściej wybieramy portal pracuj.pl1,6 mln użytkowników, na drugim miejscu znalazły się indeed.com oraz gazetapraca.pl – po 1 mln użytkowników. W dolnej części tabeli znalazły się takie portale jak: jobrapido.com – 0,6 mln użytkowników, monsterpolska.pl oraz nuzle.pl – po 0,4 mln użytkowników.

Źródło: www.gemius.pl