Polacy coraz pewniej czują się w sieci, w tym roku 35 mln dokumentów wpłynęło do urzędów drogą elektroniczną. Jak zapewnia Ministerstwo Finansów w tym roku będą kolejne udogodnienia m.in. już 20 czerwca zostanie udostępniona sługa weryfikacji kontrahenta zarejestrowanego w zakresie podatku VAT.

Ogromną popularnością  tym roku cieszył się elektroniczny sposób składania rocznych deklaracji podatkowych.

www.fotolia.comPrzedsiębiorcy, którzy zatrudniają nie więcej niż 5 osób muszą pamiętać o przesłaniu do urzędu skarbowego informacji o uzyskanych przez nich przychodach. Na wysłanie ich w formie papierowej mają czas do końca stycznia, w przypadku gdy wybiorą drogę elektroniczną ten czas wydłuży się do dwóch miesięcy.

Marek Siudaj z Tax Care przypomina, że Ministerstwo Finansów zmieniło zasady komunikowania się firm z urzędami skarbowymi.

www.pixabay.com/e-gabiWkraczając w Nowy Rok zawsze spodziewamy się, że będzie on lepszy niż miniony. Tegoroczne zmiany przedsiębiorcy mogą zauważyć już 1go stycznia, ponieważ właśnie wtedy zaczęły obowiązywać nowe przepisy odnoszące się do podatku CIT.

Wielu zmian możemy spodziewać się w nadchodzącym roku. Przedsiębiorcy powinni dokładnie zapoznać się z przepisami, które dotykają sfery chyba najbardziej kłopotliwej, a mianowicie podatków.

www.pixabay.com/stevepbNowa ordynacja podatkowa ma odświeżyć polskie przepisy i poprawić jakość życia podatników. Wśród nowych rozporządzeń znalazła się długo zapowiadana klauzula przeciw unikaniu opodatkowania. Pomimo głosów sprzeciwu ma ona zacząć obowiązywać od 2016 roku.

Dawno nie było przepisu, który wzbudzał tak wiele negatywnych emocji i to nie tylko w sercach zwykłych obywateli.

www.pixabay.com/GadiniPremier Ewa Kopacz bardzo dynamicznie rozpoczęła wykonywanie swoich nowych obowiązków. Podczas swojego expose zaznaczyła, że końcówka tego roku i rok następny będzie pełen pracy. Już na początku 2015 roku zobowiązała Ministerstwo Finansów do złożenia założeń do nowej ordynacji podatkowej.

Jednym z najważniejszych zdań jakie padły na wystąpieniu Pani Premier było zobowiązanie Ministra Finansów do przedstawienia na początku przyszłego roku założeń do projektu nowej ordynacji podatkowej.

www.pixabay.com/lalabell68Ustawa o podatku węglowodorowym trafi pod obrady Senatu na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu. Nowy system opodatkowania gazu ziemnego i ropy naftowej może zniechęcić inwestorów do eksploatacji złóż, szczególnie tych o niższej opłacalności, i zwiększyć koszty ponoszone przez firmy wydobywcze – ocenia Robert Zajdler z Instytutu Sobieskiego.

‒ Biorąc pod uwagę wszystkie nieścisłości tej ustawy, może się faktycznie okazać, że jakaś część złóż, które są na granicy rentowności zakładanej przez przedsiębiorcę, po prostu nie będzie eksploatowana – przewiduje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Robert Zajdler z Instytutu Sobieskiego.

www.sxc.hu/Marcin KrawczykUrzędom skarbowym został tydzień na zwrot nadpłaty podatku. Dotyczy to tych podatników, których zeznanie roczne trafiło do fiskusa przed 30 kwietnia. Od daty otrzymania PIT-u, a nie jego nadania, urzędy mają trzy miesiące na zwrot stwierdzonej nadpłaty. W przypadku opóźnienia z winy urzędu, do zwracanej kwoty będą naliczane odsetki.

– 30 lipca to termin maksymalny, kiedy podatnik, który w zeznaniu rocznym wykazał nadpłatę, powinien ją otrzymać.

www.pixabay.com/Nick BenjaminszPlanowane na początek przyszłego roku zmiany w prawie podatkowym ograniczą możliwości korzystnych podatkowo działań prowadzonych przez przedsiębiorców – podkreślają eksperci. Proponowane przepisy mają uszczelnić system podatkowy i zwiększyć wpływy do budżetu. Dla przedsiębiorców mogą jednak oznaczać dodatkowe obowiązki i koszty, a niewłaściwy sposób wprowadzenia zmian może spowodować odpływ inwestycji z Polski.

W proponowanych zmianach do ustaw podatkowych znalazły się zupełnie nowe rozwiązania.

www.pixabay.com/BeeldredacteuMinisterstwo Finansów zapowiada wprowadzenie istotnych zmian w zakresie wypełniania i składania zeznań podatkowych. Od przyszłego roku to urzędnik ma przygotować wstępnie wypełniony formularz za 2014 rok.

Zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku, będą spowodowane wdrażaniem programu e-Podatki, który będzie obejmował trzy projekty: e-Rejestracjae-Deklaracje oraz e-Podatki.

www.pixabay.com/PublicDomainPicturesMinisterstwo Finansów postanowiło poprawić stopień przestrzegania przepisów podatkowych oraz ulepszyć efektywność administracji podatkowej. W dniu 8 kwietnia 2014 roku Kierownictwo Ministerstwa Finansów przyjęło nowy pakiet działań, które mają wejść w życie od przyszłego roku.

Sporządzony przez Ministerstwo Finansów dokument zawiera 43 działania, które mają poprawić postrzeganie przepisów podatkowych oraz zwiększyć efektywność administracji podatkowej w latach 2014-2017.