Pracodawcy, którzy zatrudniają swoich pracowników na czas określony muszą przygotować się na zmiany. Od nowego roku takiej umowy będzie dozwolone jedynie 3 razy na maksymalnie 33 miesiące. Znowelizowana ustawa (po podpisie prezydenta) zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Do tej pory pracodawca mógł podpisać dwie umowy czasowe, z tym że nie było zastrzeżenia czasowego.

www.pixabay.com/succoPodstawowym zadaniem wszelkich noworocznych zmian jest usprawnienie działania. Również Krajowy Rejestr Sądowy doczekał się nowelizacji ustawy, która przede wszystkim ma usprawnić postępowanie rejestracyjne, wyeliminować martwe podmioty oraz zwiększyć wiarygodność KRS.

Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie internetowej opublikowało informację, że z dniem 1 stycznia 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw.

www.pixabay.com/Joanna001Zakupy online zyskują na popularności głównie przez to, że nie wymagają od nas stania w kolejkach i zatłoczonych sklepach. Możemy bez wychodzenia z domu kupić w zasadzie wszystko. Od 25 grudnia 2014 r. zaczęła obowiązywać ustawa zwiększająca ochronę konsumentów w sieci, jest to duży krok w kierunku ustanowienia europejskich standardów na polskim e-rynku.

Handel internetowy tylko z pozoru może wydawać się pogrążony w chaosie.

www.pixabay.com/serenasampsonPółki w supermarketach uginają się od wielości produktów wszelakich. Zdarza się jednak, że w tym gąszczu klient czuje się zwyczajnie zagubiony. Z dniem 13 grudnia weszło w życie unijne rozporządzenie, które ma poprawić dialog między kupującym a producentem. Od teraz etykiety na produktach mają być czytelne i zrozumiałe.

Nieprawidłowe oznakowanie produktów bardzo często doprowadza nas klientów do niepożądanych sytuacji.

www.pixabay.com/NappinessZałożenie własnego przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma obowiązkami. W momencie, gdy nasza firma zaczyna się rozwijać i postanawiamy zatrudnić pracownika musimy pamiętać o zgłoszeniu go do ZUS. Mamy na to 7 dni od dnia podpisania umowy.

Będąc pracodawcą musimy pamiętać o naszych obowiązkach, jakie wytwarzają się z dniem zatrudnienia nowego pracownika.

www.pixabay.com/baptistehDziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. Jedna z głównych zmian zakłada, że pracodawca będzie miał 90, a nie jak dotychczas 30 dni, na to, by zwrócić się o rekompensatę kosztów poniesionych w czasie, gdy pracownik przebywał na ćwiczeniach wojskowych w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

Nowe przepisy wprowadzają korzystniejsze zasady wypłaty rekompensat dla pracodawców.

www.imcreator.com/Sebastiaan ter BurgZatrudniając pracownika mamy obowiązek zapoznać się z naszymi obowiązkami, które zostały spisane w Kodeksie pracy. Przede wszystkim musimy zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, terminowo wypłacać wynagrodzenie oraz ułatwiać mu podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Równie ważne jest, aby pamiętać o badaniach okresowych – za niedopilnowane terminy odpowiada pracodawca.

Obowiązek przeprowadzenia badań lekarskich dotyczy zarówno pracownika, jak i pracodawcy.

www.pixabay.com/SteppinstarsWłasne przedsiębiorstwo wymaga od systematyczności i dobrego zorganizowania. Istnieje bardzo dużo obowiązków, które musimy wypełniać w odpowiednim momencie i w konkretnych sytuacjach. Stawiając pierwsze kroki w biznesie niejednokrotnie o wielu rzeczach zwyczajnie nie wiemy. Do tej kategorii możemy zaliczyć obowiązek uiszczania opłaty środowiskowej.

Każde przedsiębiorstwo w większy lub mniejszy sposób wpływa na środowisko naturalne.

www.imcreator.com/NRMA New CarsProwadząc własną działalność gospodarczą przedsiębiorca ma liczne obowiązki, ale także i prawa. Wybór i użytkowanie samochodu firmowego to jedno z nich. Musi pamiętać o kilku podstawowych kwestiach jego użytkowania, jednak cały czas może zdecydować kiedy pojazd przestanie być firmowy, a zacznie być prywatny. Niesie to ze sobą pewne obostrzenia.

Będąc właścicielem małego przedsiębiorstwa niejednokrotnie wykorzystujemy jeden samochód do celów zarówno służbowych, jak i prywatnych.

www.pixabay.comOd stycznia większe restrykcje dla przedsiębiorców zaangażowanych w nielegalne zmowy cenowe. Po nowelizacji Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów kary będą nakładane bezpośrednio na osoby odpowiedzialne za powstanie zmowy, a nie na całą spółkę. Wzrosną też uprawnienia UOKiK-u w zakresie kontroli koncentracji rynku i wydawania ostrzeżeń publicznych. Urząd już przygotowuje się do wdrożenia nowych instrumentów.

– Zmiany w Ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów powinny zmobilizować wiele przedsiębiorstw do tego, by poprawiły wewnętrzne regulacje i zasady funkcjonowania – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Adam Jasser, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.