RODOJuż 25 maja wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Zmiany te dotyczą także kandydatów aplikujących do pracy. Warto dowiedzieć się o czym należy pamiętać podczas rekrutacji ponieważ ich prawa znacznie się powiększą.

Nowe, unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) wejdzie w życie już za 2 tygodnie.

facebookProwadzenie własnej działalności bez obecności w sieci obecnie wydaje się być w zasadzie niemożliwe. Aby robić to profesjonalnie i skutecznie powinniśmy nie tylko posiadać konta na profilach społecznościowych, ale też promować się na nich. Wiąże się to z konkretnymi wydatkami, a te z fakturami, które ostatnio zostały wzięte pod lupę przez fiskus. Co się zmieniło?

Mówiąc ogólnie – wszystko. Najnowsze informacje dnoszą, że Urząd Skarbowy stwierdził, że faktury dostępne w panelu użytkownika na Facebooku nie są podatkowym kosztem

cudzoziemiecNajbliższe miesiące mają pozytywnie wpłynąć na zatrudnianie obcokrajowców w polskich firmach. Przede wszystkim ułatwiona zostanie operacja uzyskiwania  zezwolenia na pracę oraz pobyt w kraju. Dodatkowo zostaną zmienione oświadczenia określające charakter samej pracy – od 2017 roku cudzoziemcy będą zatrudniani m.in. na pracę sezonową lub krótkoterminową.

Istotne zmiany w kestii prac obcokrajowców w Polsce mają wejść w życie pod koniec listopada.

kasaRząd chce poprawić skuteczność kontroli skarbowych, dlatego od 2018 roku do 2020 roku wszystkie działające kasy fiskalne mają zostać połączone z centralnym systemem administracji podatkowej. Jest to ponad 1,8 mln urządzeń, takie działanie ma przynieść budżetowi państwa ponad 6,8 mld zł wpływów.

Nowy pomysł resortu finansów opiera się na idei przeistoczenia dotychczasowej wersji kas fiskalnych, na nowoczesną wersję – online.

praca tymczasowaZatrudnienie na czas określony zostało uregulowane i teoretycznie miało chronić pracowników. Przepisy ograniczają czas zatrudnienia tymczasowego na rzecz jednej firmy, niedostosowanie się do nich nakłada na pracodawcę wysokie kary i tym samym niejednokrotnie doprowadza do rezygnacji z takiej formy zatrudnienia.

Od 1,5 miesiąca pracownik może pracować tymczasowo u jednego pracodawcy 18 miesięcy w ciągu 36 miesięcy.

Pracodawcy, którzy zatrudniają swoich pracowników na czas określony muszą przygotować się na zmiany. Od nowego roku takiej umowy będzie dozwolone jedynie 3 razy na maksymalnie 33 miesiące. Znowelizowana ustawa (po podpisie prezydenta) zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Do tej pory pracodawca mógł podpisać dwie umowy czasowe, z tym że nie było zastrzeżenia czasowego.

www.pixabay.com/succoPodstawowym zadaniem wszelkich noworocznych zmian jest usprawnienie działania. Również Krajowy Rejestr Sądowy doczekał się nowelizacji ustawy, która przede wszystkim ma usprawnić postępowanie rejestracyjne, wyeliminować martwe podmioty oraz zwiększyć wiarygodność KRS.

Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie internetowej opublikowało informację, że z dniem 1 stycznia 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw.

www.pixabay.com/Joanna001Zakupy online zyskują na popularności głównie przez to, że nie wymagają od nas stania w kolejkach i zatłoczonych sklepach. Możemy bez wychodzenia z domu kupić w zasadzie wszystko. Od 25 grudnia 2014 r. zaczęła obowiązywać ustawa zwiększająca ochronę konsumentów w sieci, jest to duży krok w kierunku ustanowienia europejskich standardów na polskim e-rynku.

Handel internetowy tylko z pozoru może wydawać się pogrążony w chaosie.

www.pixabay.com/serenasampsonPółki w supermarketach uginają się od wielości produktów wszelakich. Zdarza się jednak, że w tym gąszczu klient czuje się zwyczajnie zagubiony. Z dniem 13 grudnia weszło w życie unijne rozporządzenie, które ma poprawić dialog między kupującym a producentem. Od teraz etykiety na produktach mają być czytelne i zrozumiałe.

Nieprawidłowe oznakowanie produktów bardzo często doprowadza nas klientów do niepożądanych sytuacji.

www.pixabay.com/NappinessZałożenie własnego przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma obowiązkami. W momencie, gdy nasza firma zaczyna się rozwijać i postanawiamy zatrudnić pracownika musimy pamiętać o zgłoszeniu go do ZUS. Mamy na to 7 dni od dnia podpisania umowy.

Będąc pracodawcą musimy pamiętać o naszych obowiązkach, jakie wytwarzają się z dniem zatrudnienia nowego pracownika.