Inkubator przedsiębiorczości – pomoc dla start-upów

www.fotolia.comNowopowstałe firmy bardzo często nie potrafią w pełni rozwinąć swoich skrzydeł. Wiąże się to niewątpliwie z trudną sytuacją na rynku, która sprawia, że niedoświadczone osoby muszą borykać się z licznymi trudnościami. W ich zwalczaniu pomagają inkubatory przedsiębiorczości.

Jednym z podstawowych problemów start-upów jest zachowanie płynności finansowej. Ponadto niejednokrotnie ogromnym problemem jest pozyskiwanie nowych klientów, którzy współcześnie sceptycznie odnoszą się do nieznanych im firm. Pomoc młodym przedsiębiorcom oferują inkubatory przedsiębiorczości, których zadaniem jest stworzeniem takich warunków, aby ich biznes mógł sobie poradzić na rynku pełnym konkurencji. Opieka oferowana przez inkubatory przedsiębiorczości trwa średnio od 2 do 3 lat, czyli jak twierdzą pomysłodawcy, tyle ile zajmuje nauczenie młodych biznesmenów jak samodzielnie radzić sobie ma rynku.

Oferta

Inkubatory przedsiębiorczości mogą pochwalić się szeroką ofertą usług, skierowaną do początkującego przedsiębiorcy. Pomoc możemy uzyskać już na etapie stworzenia biznes planu, czy skonkretyzowania pomysłu na firmę. Ponadto specjaliści pomogą nam również w rejestracji działalności gospodarczej, doradzą w sprawach związanych z szeroko pojętą administracją firmy oraz podadzą konkretne rozwiązania jak dobrze prowadzić swój biznes.

Dzięki pomocy inkubatorów przedsiębiorczości start-upy nauczą się co zrobić, aby zdobyć nowych kontrahentów oraz jak zbudować strategię sprzedaży. Ponadto, w każdej chwili mogą skorzystać z porady prawnika lub mogą wziąć udział w organizowanych przez instytucję szkoleniach. Jednym z większych udogodnień jest prawo do skorzystania z w pełni wyposażonego biura, czy z pomocy  prowadzeniu księgowości.

Inkubatory przedsiębiorczości oprócz pomocy natury teoretycznej, oferują poczatkującym przedsiębiorcom pomoc również w kwestiach finansowych. Obecnie banki rzadko zgadzają się na udzielenie dużego kredytu dla młodych biznesmenów, dlatego możliwość otrzymania go i to jeszcze z niskim oprocentowaniem jest dużą pomocą. Oprócz tego inkubatory przedsiębiorczości mogą zaoferować swój kapitał na rozwinięcie działalności gospodarczej, jednak to jest równoznaczne
z koniecznością zaangażowania przez przedsiębiorcę również własnych środków.

Jest wiele instytucji, które tworzą inkubatory przedsiębiorczości. Najczęściej można je zauważyć przy uniwersytetach – najbardziej znanym w Polsce inkubatorem jest AIP (akademicki inkubator przedsiębiorczości), organizacjach samorządowych, czy fundacjach. Również niektóre banki oferują pomoc, która łączy w sobie zwykły kredyt z funduszem venture capital (inwestycji w kapitał znajdujący się we wczesnych fazach rozwoju). Jednym z nich jest Idea bank, który proponuje przedsiębiorcom założenie spółki komandytowej (w której otrzyma on 70% udziałów) oraz kredyt w wysokości do 750 tys. zł na niskich warunkach. Oprócz tego tak jak we wcześniejszych instytucjach i tutaj przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc doświadczonych menadżerów oraz mogą skorzystać z proponowanych cyklicznych szkoleń.

Jednak należy pamiętać, że własny biznes to nie tylko brak szefa i duże pieniądze. To przede wszystkim poważne decyzje i duża odpowiedzialność. Przed zdecydowaniem się na jakikolwiek krok w tym kierunku należy przeanalizować, czy jesteśmy odpowiednim kandydatem na właściciela firmy oraz czy nasza decyzja nie jest jedynie wynikiem złości na naszego obecnego szefa. Nie warto kierować się jedynie ogromną liczbą nowopowstałych firm – w ostatnich 12 miesiącach przybyło 303,3 tys. jednoosobowych firm, ponieważ w tym samym czasie z rejestrów zostało wykreślonych 244,8 tys. jednoosobowych firm.