Jak uniknąć cyberataku?

www.istockphoto.com/KyKyPy3HuKProwadzenie własnej strony internetowej, korzystanie z wirtualnych kont bankowych, kontakt z klientami przez social media to obecnie chleb powszedni wielu przedsiębiorców. Przez to, że Internet jest podstawowym źródłem łączności ataki w sieci są bardzo częste i każdy może stać się celem. Warto wiedzieć jak tego uniknąć.

Sposobów na atak jest mnóstwo, jedne są mniej inne bardziej wyrafinowane. Nie zmienia to faktu, że każdy użytkownik wirtualnego świata powinien zachować szczególną ostrożność. Powodów jest wiele, od pobudek czysto materialnych, po chęć sparaliżowania przedsiębiorstwa. Warto pamiętać o tym, że każdy powinien zachować ostrożność bez względu na wielkość swojej firmy. Lepiej być przygotowanym na najgorsze, niż ratować przedsiębiorstwo przed upadkiem.

Na to musisz zwracać uwagę

Aby nie stracić cennych danych musimy przede wszystkim zmienić nasze złe nawyki. Chodzi tu głównie o zwrócenie większej uwagi na nasze firmowe hasła. Bardzo często idąc na łatwiznę wpisujemy ciąg najprostszych cyfry (np. 12345) lub oczywistą nazwę (np. haslo1). W takim przypadku haker tak naprawdę nie musi nic robić, a nasza poczta lub konto bankowe stoi przed nim otworem.

Bez apelacyjnie najczęstszym sposobem na pobranie pieniędzy z firmowego bądź prywatnego konta jest phising. Aby uniknąć złowienia użytkownik musi dokładnie kontrolować wyświetlane okienka i przekierowania stron. Ten sposób na włamanie polega właśnie na podstawianiu fałszywej strony, która wygląda prawie identycznie jak ta, na której chcieliśmy się znaleźć. Po przekierowaniu na fikcyjną stronę użytkownik zostanie poproszony o podanie loginu i hasła, jeśli nie zauważy niebezpieczeństwa i poda swoje dane trafią one od razu na komputer hakera.

Kolejnym istotnym zagrożeniem jest złośliwe oprogramowanie, czyli wszelkiego rodzaju wirusy lub trojany, których celem jest przechwycenie naszych numerów kont oraz haseł. Podstawową ochronę przed takimi atakami zapewnią nam programy antywirusowe. Im lepszy program tym większa ochrona, jednak należy pamiętać, że hakerzy cały czas wymyślają nowe robaczki, które rozprzestrzeniają się po naszym komputerze, które coraz trudniej usunąć.

Obecnie najczęstszym celem ataków hackerskich stały się aplikacje, które są wykorzystywane przez przedsiębiorców coraz częściej. Tutaj problemem są tzw. luki w kodzie, które nagminnie są wykorzystywane do włamań. Trudność polega na tym, że choć w jeden dzień nasza aplikacja ma kod bezpieczny, w kolejnym dniu może on okazać się dziurawy. Aby nie paść ofiarą ataku trzeba dokonywać ciągłej weryfikacji. Bez wątpienia te ataki są jednymi z tych, które samemu najtrudniej zwalczyć. Posiadanie dobrej zapory może nie wystarczyć.

Daj sobie pomóc

Korzystając ze statystyk można stwierdzić, że przedsiębiorcy z sektora MŚP nie chcą dać sobie pomóc, gdyż uważają, że ich firma jest na tyle mała, że na pewno nie padnie łupem cyber-złodziei. Polecam już dzisiaj wyzbyć się tego myślenia, jak wiemy najciemniej pod latarnią, a pieniądze lub hasła nawet tych najmniejszych są zawsze atrakcyjne.

Trudno samemu przeprowadzać testy bezpieczeństwa, które dokładnie skanują nasze aplikacje oraz pozostałe elementy systemu. W takiej sytuacji pomocy należy szukać u specjalistów. Obecnie powstaje coraz więcej firm, które oferują usługi zapewniające bezpieczeństwo. Takie rozwiązanie jest dużym ułatwieniem, ponieważ nasz komputer jest chroniony przez 24 godziny na dobę, a w przypadku wykrycia ataku działania podejmowane są na tyle szybko, po to, by uniemożliwić przedostanie się wirusa.

Również warto zastanowić się na wykupieniem ubezpieczenia od ataku hackerskiego. Na naszym rynku to swego rodzaju novum, jednak firmy trudniące się takimi usługami cały czas się rozwijają. Wykupienie takiego zabezpieczenia może być bardzo pomocne w przypadku, gdy staniemy się ofiarą ataku. Bardzo często jest tak, że po utracie haseł i loginów np. do kont bankowych firma musi zmagać się z ogromnymi problemami finansowymi, co niejednokrotnie doprowadza do jej upadku.


Każdy użytkownik sieci powinien zachowywać szczególną ostrożność, żeby wykluczyć atak hackerski. Im cenniejsze informacje posiadamy tym częściej możemy stać się obiektem ataku. Warto już teraz pomyśleć o profesjonalnej ochronie.