Kupno opon zimowych wlicz w koszty podatkowe

www.sxc.huWymiana letniego ogumienia na zimowe jest obecnie najważniejszym obowiązkiem kierowcy. W zależności od sposobu użytkowania pojazdu w działalności gospodarczej istnieje możliwość zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów podatkowych.

W momencie zakupu kompletu opon zimowych należy pamiętać, że przedsiębiorcy mogą ów wydatek rozliczyć w ramach prowadzonej przez siebie firmy. Jednak należy pamiętać, że nie zawsze procedura wygląda tak samo.

Nowy samochód

W sytuacji gdy, zdecydowaliśmy się na zakup nowego samochodu wraz z kompletem zimowych opon musimy pamiętać o tym, że jego wartość początkowa zwiększy się o kwotę zimowego ogumienia – na zasadzie kosztów poniesionych na skutek zakupu środka trwałego. Oznacza to, że uiszczona przez nas opłata (odnosząca się do opon zimowych) zostanie uwzględniana w kosztach systematycznie, czyli przez comiesięczne odpisy amortyzacyjne, naliczane od początkowej wartości samochodu. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT wartość samochodu osobowego nie może być wyższa niż równowartość
20 000 euro.

Samochód firmowy

Jeżeli natomiast przedsiębiorca zakupił komplet zimowych opon do samochodu, który jest wykorzystywany jedynie w celach służbowych, może on zaliczyć poniesiony wydatek do kosztów podatkowych. Będzie to możliwe w sytuacji, jeżeli pojazd został wcześniej wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Wówczas nabycie zimowego ogumienia będzie określane jako wydatek związany z eksploatacją auta firmowego, co pozwoli na zaliczenie całości poniesionej kwoty do kosztów podatkowych.

Samochód prywatny

Ostatnia kwestia dotyczy pojazdu, który jest wykorzystywany przez przedsiębiorcę w działalności gospodarczej, ale nie stanowi on środka trwałego firmy. W takiej sytuacji wszelkie koszty poniesione na skutek eksploatacji pojazdu (w tym również zakup ogumienia lub paliwa) są limitowane, a możliwość ich rozliczenia odbywa się w ramach kilometrówki. Jest ona wyliczana na podstawie prowadzonych zapisów przebiegu pojazdu – ewidencji. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Aby ustalić kwotę limitu należy obliczyć iloczyn liczby pokonanych kilometrów oraz aktualnej stawki za 1 km. Warto pamiętać, że w skład owego limitu wchodzą również wydatki związane z m.in. zakupem paliwa, czy opłatami na ubezpieczenie. Oznacza to, że może dojść do sytuacji, w której nie uda się rozliczyć w całości poniesionych kosztów podczas zakupu opon zimowych.