Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych – nowe przepisy

www.sxc.hu27 września zakończył się przyjęciem przez posłów nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy – Kodeks wykroczeń. Nowelizacja dotyczy zmiany zasad korzystania z kart parkingowych przysługujących osobom niepełnosprawnym, oraz placówkom, które są ściśle związane z takimi osobami.

Według posłów zmiany mają wyeliminować wszelkie sytuacje nieuprawnionego korzystania z kart parkingowych. Obecnie w Polsce jest około 650 tys. takich kart, z czego jak twierdzi resort infrastruktury część z nich jest używana nielegalnie. 

Kto otrzyma kartę parkingową po zmianie przepisów?

Z raportu sejmu czytamy, że karty parkingowe otrzymają osoby o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które mają trudności w poruszaniu się. Wg nowej ustawy chodzi nie tylko o osoby z niepełnosprawnością ruchową, ale również o osoby niewidome. Osoby w wieku 16 lat, które posiadają ww. ograniczenia również po zmianie będą mogły otrzymać kartę. Ponadto będą się o nią mogły ubiegać instytucje odpowiedzialne za zapewnienie transportu niepełnosprawnym.

Okres ważności karty

Nowe przepisy wprowadzą obowiązek wydawania kart na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na 5 lat. W przypadku placówek karty będą wydawane na 3 lata z obowiązkiem zwrócenia dokumentu w momencie zaprzestania korzystania z pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych. Ponadto po wejściu przepisów w życie zmieni

ma się również organ wydający karty. Do tej pory był nim starosta, po zmianie karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych będzie wydawał przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Wytyczne dotyczące używania karty

Nowe karty parkingowe będą zawierać zabezpieczenia techniczne, które mają utrudnić ewentualne ich podrabianie. Ponadto nowe przepisy podają dokładne wytyczne dotyczące umieszczania karty parkingowej w pojeździe.

Do tej pory karta miała być umieszczona za przednią szybą, tak aby można było bez problemu ją odczytać. Po zmianie ustawy, karta będzie musiała być umieszczona w ten sposób aby były widoczne wszystkie jej techniczne zabezpieczenia: numer, data ważności, imię i nazwisko właściciela lub w przypadku kart wydawanych placówce numer rejestracyjny pojazdu.

Jakie zmiany?

Zostanie utworzona centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych w ramach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Centralnej Ewidencji Kierowców. Po upływie ważności karty – 3 latach, z bazy będą usuwane wszelkie informacje dotyczące właścicieli. W przypadku, posługiwania się kartą parkingową osoby niepełnosprawnej przez osoby nieupoważnione, zostanie zastosowana grzywna
w wysokości od 20 zł do 2 tys. zł.

Zmiany będą dotyczyć również ustalenia minimalnej liczby miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Po wejściu przepisów parking, który posiada ponad 100 miejsc, będzie musiał wyznaczyć co najmniej 4 proc. dla osób z niepełnosprawnością.