Od 1 lipca nowe obowiązki dla MŚP
Jeśli prowadząc własną firmę nie słyszałeś jeszcze o Jednolitym Pliku Kontrolnym, to nie zostało Ci za wiele czasu, by ten brak wiedzy nadrobić. Już od 1 lipca Urząd Skarbowy, w dowolnym momencie roku podatkowego będzie mógł zarządać go od właścicieli mikro-, małych i średnich firm. Przedsiębiorca, który z jakiś względów nie udostępni takiego dokumentu może liczyć się karą porządkową do 2,8 tys. zł.
Prowadząc własną firmę trzeba trzymać rękę na pulsie i kontrolować zmieniające się przepisy. Już za kilka dni nadarzy się okazja do tego, aby zagłębić się w nowości ponieważ od 1 lipca 2018 roku zostaną na najmniejszych nałożone nowe obowiązki związane z przesyłaniem struktur JPK. Czym się to różni od obecnego, comiesięcznego obowiązku przesyłania JPK VAT? Tym, że teraz będziemy musieli dosyłać je na żądanie US.
JPK - kto jest zwolniony?
Jednolity Plik Kontrolny to nic innego jak elektroniczna forma ksiąg podatkowych i dowodóch księgowych, przekazywanych w określonym układzie i formacie. Jest ona generowana z systemu informatycznego ERP danej firmy. Wszystkie przedsiębiorstwa prowadzą takie księgi wg identycznego schematu, takie działanie ma usprawnić kotrnolę danych finansowo-księgowych.
Istnieje wyjątek od obecnych przepisów, ale dotyczy on wyłącznie przedsiębiorców, którzy prowadzą ksiegi rachunkowe w formie papierowej. Jednak pojawiają się wątpliwości, co z osobami, które prowadzą swoje księgi rachunkowe w dwojakiej formie. Ta kwestia jest jeszcze rozważana.
Jak to będzie wyglądało?
Od 1 lipca Urząd Skarbowy może zażądać przekazania całości lub części ksiąg i dowodów księgowych. Zarówno stare struktury - JPK KPiR - osoby, które prowadzą książkę przychodów i rozchodów; JKP EWP - osoby, które prowadzą ewidencję przychodów opodatkowanych ryczałtem, czy JPK KR - osoby, które prowadzą księgi rachunkowe.
Od momentu zmian zostaną wprowadzone także nowe struktury - JPK FA - wyciągi z faktur wystawianych przez podatnika, JPK WB - wyciągi z rachunku bankowego oraz JPK MAG - informacja na temat magazynów.
Terminy
Organ podatkowy wyznaczy termin, w jakim należy dostarczyć dane dokumenty. Warto pamiętać, że nie może on być krótszy niż trzy dni. Jeśli np. mamy jakieś wątpliwości lub uważamy, że nie musimy przedstawiać rządanych dokumentów warto odpisać na żądanie i uzasadnić swoje stanowisko. Brak dostarczonych dokumentów grozi kara do 2,8 tys. zł.
Źródło: newseria, media
- Zaloguj się lub utwórz konto by komentować