Paliwo tańsze cały rok?

www.smebusiness.plJesienne obniżki paliw dały się pozytywnie odczuć polskim kierowcom. Wg danych e-petrol średnie ceny Pb 95 wynosiły poniżej 5 zł za litr. Niestety jak twierdzą eksperci sielanka nie będzie trwać długo, a tegoroczne ceny benzyny mogą osiągnąć nawet 6 zł za litr.

Jak twierdzi Rafał Parvi z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu tak drastyczne zmiany będą spowodowane kilkoma czynnikami. Przede wszystkm od tego roku wchodzi w życie opłata emisyjna, która będzie miała finansować rozwój samochodów elektrycznych i zmniejszenie emisji spalin, a która podniesie wartość paliwa o ok. 10 proc. Dodatkowo Parvi zwraca uwagę na fakt, że pomimo iż obecnie cena za baryłkę ropy wynosi 50 dolarów (a nie tak jak wcześniej 120), to w Polsce nadal za litr musimy zapacić ponad 5 zł, co może wskazywać na to, że nie szykuje się jakiś wyraźny spadek.

Również istotny wpływ na zmiany na stacjach będą miay państwa OPEC, które w celu ratowania cen postanowiły nadal ograniczać wydobyciae surowca o 1,2 mln baryłek dziennie, co ma zmniejszyć spadki cen spowodowane nadmiernym wydobyciem. Takie działanie przełoży się na wzrost cen ropy, a więc i paliw. Ponadto ceny może podbić ustanowiona w lipcu opłata emisyjna, którą zapłacą dystrybutorzy, a która wyniesie 80 zł od każdego tysiąca litrów paliwa. Wyższe koszty transportu odbiją się na cenach innych produktów.