Photo-wirus na Facebooku

wirusNiebezpiecznik.pl ostrzega! Bardzo groźny wirus pojawił się na Facebooku, hackerzy są coraz bardziej kreatywni, tym razem do zainfekowania cudzych komputerów wykorzystują plik wyglądający jak niewczytane zdjęcie.

Eksperci ostrzegają, Facebook po raz kolejny został zaatakowany przez niebezpieczny wirus. Każdy użytkownik może paść jego ofiarą. Jak wygląda jego działanie? Bardzo podobnie jak zazwyczaj, mianowicie otrzymujemy wiadomość od naszego znajomego, a w niej plik w formacie svg. nazwany za każdym razem w ten sam sposób: Photo_czterocyfrowy numer.svg

Próba otworzenia zdjęcia przekierowuje nas na nową stronę, która wygląda jak zwyczjny serwis wideo. Ta operacja powinna uruchomić nasz system obronny. Kolejna rzecz jaka jest od nas wymagana, to pobranie kodeka, który umożliwi nam otworzenie rzekomego zdjęcia. To właśnie w nim jest ukryte złośliwe oprogramowanie, które uzyskuje pełne uprawnienia do  wszystkich otwieranych stron oraz co ważne rozsyła plik w naszym imieniu do kolejnych osób.

Jak czytamy na Niebezpieczniku.pl aby pozbyć się wirusa trzeba po pierwsze natychmiast wyłączyć przeglądarkę, odnaleźć utworzony przez wirus na naszym komputerze folder jegjfinhocnmomhpgmnbjambmgbifjbg i go usunąć.

Źródło: Niebezpiecznik.pl, media