Polska na 50 miejscu w rankingu wolności gospodarki

www.sxc.huPolska po raz pierwszy w historii Indeksu Wolności Gospodarczej odnotowała najwyższy wynik. Na 186 badanych krajów znaleźliśmy się na 50 pozycji, co może prognozować zmiany na lepsze.

W najnowszym  rankingu Economin Freedom 2014 przeprowadzonym przez The The Heritage Foundation i Wall Street Journal Polska awansowała z 57. na 50 miejsce. To najlepszy wynik od 20 lat jaki udało nam się osiągnąć.

Jak wynika z raportu średni wskaźnik wolności gospodarczej dla świata w tym roku wyniósł 60,3 pkt. W porównaniu z rokiem minionym Polska zdobyła 67 pkt. na 100, czyli o 1,0 pkt więcej. To bardzo dobry wynik, badanie wykazało, że udało nam się poprawić rezultat w 6 wskaźnikach wolności gospodarczej (na 10).

Analiza rankingu

W kategorii całkowicie wolnych gospodarczo znalazło się 6 krajów. Na pierwszym miejscu Hong Kong z wynikiem 90,1 pkt., tuż za nim Singapur z 89,4 pkt., dalej Australia i 82,0 pkt., SzwajcariaNowa Zelandia i Kanada.

Wśród 43 europejskich krajów znaleźliśmy się na 23 miejscu. Najlepsza w naszym regionie okazała się Estonia, która zajęła 11 miejsce w ogólnej klasyfikacji. Najlepszy wynik osiągnęła w kategorii: prawa własności – 90,0 pkt (Polska w tym miejscu zdobyła jedynie 60,0 pkt).

Wśród państw stłumionych, całkowicie pozbawionych wolności gospodarczej znalazło się, aż  26 krajów. Jednym z nich jest Ukraina, która zdobyła 49,3 pkt., pomimo iż zdobyła o 3 pkt. więcej niż w roku minionym, znalazła się na 155 miejscu. Najmniej punktów zdobyła w kategorii wolność inwestycji – 20,0 choć niewiele więcej uzyskała w kategorii wolność od korupcji – 21,9 pkt.

Na ostatnim miejscu w rankingu (178) znalazła się Korea Północna, która w tym roku zdobyła 1 pkt. Jest to przepaść nie tylko w porównaniu z pierwszym miejscem, ale również z miejscem przedostatnim, na którym znalazła się Kuba z wynikiem 28,7 pkt. Ponadto, osiem krajów w ogóle nie zostało ocenionych i znalazło się poza rankingiem. Chodzi o AfganistanIrakKosowoLibieSomalieSudanSyrie oraz Liechtenstein.

Dokładne wyniki Polski

W pierwszej kategorii praworządność zostały wyszczególnione dwie podkategorie: prawa własności oraz wolność od korupcji. W tej pierwszej Polska zdobyła 60 pkt. i jest to wynik niezmienny, w drugiej natomiast zdobyła 54,8 pkt. i jest to spadek, w porównaniu z rokiem 2013. W notatce czytamy, że największym problemem w tym miejscu są notoryczne opóźnienia sądów przy rozstrzyganiu spraw, oraz powolne działania prokuratury w sprawie dochodzeń korupcyjnych.

Druga kategoria ograniczony rząd, również posiada dwie podkategorie: wydatki rządowe oraz wolność fiskalna. W obydwu kategoriach zanotowano poprawę, w pierwszej Polska osiągnęła wynik 43,2 pkt., w drugiej 76,1 pkt. W notce odnoszącej się do tych wyników została odnotowana indywidualna stawka podatku dochodowego, która wynosi 32 proc., zwrócono uwagę na to, że w 2013 r. wydatki publiczne wyniosły 43,5 proc. gospodarki oraz zaznaczono, że dług publiczny w roku minionym wyniósł około 55 proc. PKB.

Trzecia kategoria to efektywność regulacji, tutaj znalazły się trzy podkategorie: wolność biznesowaswoboda pracy oraz wolność pieniężna. W pierwszej z nich odnotowano wynik 70,1 pkt, który jest wyższy niż w roku minionym, w drugiej zanotowano spadek – 60,4 pkt., w trzeciej kolejny wzrost – 77,8 pkt. To na co zwrócono uwagę w tej kategorii to przede wszystkim wprowadzone zmiany w procedurach dot. rozpoczęcia działalności gospodarczej, oraz tego, że koszt uzupełnienia wymogów licencyjnych został znacznie zredukowany. Minusem są bardzo rygorystyczne przepisy prawa pracy, a dużym plusem jest transformacja rządu z sektora górnictwa węgla kamiennego do rentownego przemysłu.

Czwarta, ostatnia kategoria to otwarte rynki, również składa się z trzech podkategorii: wolność handluwolność inwestycji oraz wolność finansowa. Tutaj też odnotowano poprawę, w pierwszej podkategorii Polska zdobyła 87,8 pkt., w drugiej 70,0 pkt., w trzeciej również 70,0 pkt. (podobnie jak rok wcześniej). W informacji odnoszącej się do tej kategorii zwrócono uwagę na problemy inwestorów, którzy w niektórych sektorach gospodarki nie mogą swobodnie inwestować zagranicą. Dużą poprawę odnotowano w ograniczeniach w przepływach kapitałowych, które zostały usunięte, a rynki kapitałowe stają się bardziej złożone.

Źródło: http://www.heritage.org/index/ranking