Prywatny rachunek bankowy w firmie

Przedsiębiorcy którzy sami sobie są szefami często posiadają jedno konto bankowe. Zazwyczaj jest to podyktowane oszczędnością – najczęściej konto prywatne jest tańsze od firmowego. Jednak jak nie trudno się domyślić nagromadzenie transakcji może przysporzyć nam kilku problemów.

W polskim prawie nie ma jednoznacznego obowiązku, który narzucałby przymusowe założenie i prowadzenie konta służbowego przez przedsiębiorców. Niemniej jednak po dłuższym zastanowieniu i zestawieniu plusów i minusów można dojść do wniosku, że konto przeznaczone jedynie do transakcji służbowych może być bardzo przydatne – zwłaszcza podczas kontroli skarbowej.

Obowiązek posiadania konta – kiedy?

Wcześniej wspominałam, że nie ma obowiązku prowadzenia kotna, jednak nie jest tak do końca. Teoretycznie nikt nas nie może zmusić do jego założenia, jednak np. istnieje obowiązek, który wymaga od przedsiębiorców (wyłączając mikroprzedsiębiorców) opłacenia podatków w formie przelewu, co automatycznie narzuca obowiązek posiadania konta bankowego.

To samo dotyczy składek ZUS, które również muszą być odprowadzane w formie bezgotówkowej. Jedynie ww. miktoprzedsiębiorcy mogą uiścić opłatę w formie przekazu pocztowego.

Również wszelkie transakcje przeprowadzane z kontrahentami powinny być przeprowadzane w formie bezgotówkowej. Jest to wymagane w sytuacji, gdy wartość jednorazowej transakcji przekracza równowartość 15 tys. euro.

Konto biznesowe – warto?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy firmowe konto jest niezbędne do prowadzenia firmy. Polskie prawo nie daje jednoznacznej odpowiedzi, jednak posiadanie jednego konta zarówno do prywatnych przelewów, jak i służbowych wymaga od nas większego zainteresowania wydatkami. Co to oznacza? Jedynie tyle, że w przypadku kontroli skarbowej musimy udowodnić, które transakcje były dokonywane w ramach działalności gospodarczej, a które odnoszą się do naszego prywatnego życia.

Z jednej strony to nic takiego, ponieważ zamawiając hurtowo wiele produktów nie mamy problemu z udowodnieniem, że były one nam potrzebne firmowo, jednak z drugiej strony służbowy obiad na mieście może zostać odebrany jako forma prywatnej rozrywki.