Skype Translator – nowy wymiar rozmowy

www.pixabay.com/RyanMcGuireKilkadziesiąt lat temu nikt nie przypuszczał, że rozmowy na odległość będą czymś normalnym. Posiadanie telefonu nie jest obecnie niczym nadzwyczajnym, nikt współcześnie nie wyobraża sobie życia bez komórki. Już nawet rozmowy video nie powodują zdziwienia – Skype już nas z nimi oswoił. Jednak jego najnowsza funkcja wprowadzi w zachwyt nawet tych najbardziej nowoczesnych.

Nie dziwią nas już możliwości jakie daje nam współczesna technologia. Rozmowa z kimś, w czasie rzeczywistym z możliwością video, jest dla współczesnego użytkownika komputera czymś normalnym. Coś co do niedawna wydawało się niemożliwym, dzisiaj jest czymś oczywistym. Naukowcy prześcigają się w tym, jak nas zadziwić – wartym wspomnienia, jest nowy pomysł od Skype.

Tłumaczenie tu i teraz

Skype Translator to propozycja dla wszystkich tych, którzy pomimo nieznajomości danego języka nadal będą mogli spokojnie rozmawiać z osobą po drugiej stronie monitora. Nowa funkcja ma dokonać tłumaczenia tego, co mówimy na język, jakim posługuje się nasz rozmówca. Nieprawdopodobne jest w tym to, że ma się to odbywać w czasie rzeczywistym, co bez wątpienia zniweluje ewentualne bariery komunikacyjne.

Oczywiście można zastanawiać się, jak tłumacz poradzi sobie z idiomami (nieodmienne zwroty w danym języku – osobliwości językowe), błędami językowymi, czy innymi zależnościami przeszkadzającymi w dialogu (np. inny akcent), jednak trzeba przyznać, że nawet z drobnymi niedociągnięciami pomysł już teraz wydaje się być wart świeczki.

Jak zapowiada Microsoft udogodnienia mają zostać wprowadzone pod koniec 2014 roku, kiedy to dla Windows 8 zostanie wprowadzona ulepszona wersja Skype (z opisaną wyżej funkcją). Do tej pory nie wiadomo, jak będzie funkcjonować nowa opcja i dla kogo będzie ona przeznaczona.