Specjalne strefy ekonomiczne

www.sxc.huNa terenie kraju obecnie funkcjonuje 14 specjalnych stref ekonomicznych. W swoim zamierzeniu tworzą one preferencyjne warunki prowadzenia działalności gospodarczej. W lipcu br. minister gospodarki Janusz Piechociński zapewnił, że specjalne strefy będą w Polsce funkcjonować do 2026 r.

Podstawową zaletą specjalnych stref ekonomicznych jest stworzenie preferencyjnych warunków w wydzielonych administracyjnie obszarach Polski. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się zainwestować pieniądze w jednej ze stref mogą skorzystać z pomocy publicznej, która udzielana jest w formie:

- zwolnień z podatku dochodowego,
- zwolnień z podatku od nieruchomości,
- darmowej pomocy w załatwianiu formalności zw. z inwestycją.

Wbrew pozorom miejsca te są przeznaczone również dla małych i średnich przedsiębiorców. Jednak, aby móc rozpocząć swoją działalność i skorzystać z oferowanych ulg inwestor musi przeznaczyć na swoją działalność minimum 100 tys. euro. Pomimo to są specjalne rozporządzenia dotyczące liczby pracowników oraz rocznego obrotu w firmie. I tak przedsiębiorstwa, które można zaliczyć do sektora MŚP mają zatrudniać mniej niż 50 pracowników oraz ich roczny obrót (lub całkowity bilans roku) nie może przekroczyć 10 mln euro. Natomiast przedsiębiorstwa średnie, które nie wchodzą w skład MŚP, mają zatrudniać mniej niż 250 pracowników, a ich roczny obrót nie może przekroczyć 50 mln euro, ponadto całkowity bilans roczny przedsiębiorstwa nie może przekroczyć 43 mln euro.

Ogólne zasady w poszczególnych strefach

W zależności od województwa i jego poziomu rozwoju, przedsiębiorstwa mogą uzyskać pomoc na poziomie 30, 40, 50 proc. Najmniej otrzymują firmy z województwa Mazowieckiego, nieco więcej przedsiębiorcy z województwa Zachodniopomorskiego, Pomorskiego, Wielkopolskiego, Śląskiego, Małopolskiego, Podkarpackiego i Lubelskiego, reszta kraju otrzymuje najwyższe zwolnienie z podatku – 50 proc. Warto pamiętać, że pomoc udzielana dla małych przedsiębiorstw zwiększa się o 20 pkt. proc. a dla średnich przedsiębiorstw o 10 pkt. proc. Jednak jak przewidują eksperci od połowy 2014 r. stawki te mają ulec zmianie, która będzie odnotowywać się kolejno: 25, 35, 50 proc. dlatego, aby móc funkcjonować na obecnych warunkach przedsiębiorcy muszą uzyskać zezwolenie na działalność SSE do połowy 2014 r.

Aby móc korzystać z pomocy oferowanej w specjalnych sektorach ekonomicznych przedsiębiorca musi spełnić dwa podstawowe wymagania. Musi zadeklarować, że będzie prowadził swoją działalność nie krócej niż przez 5 lat oraz musi utrzymać własność składników majątku, z którymi były związane wydatki inwestycyjne, również przez okres 5 lat. Okresy te ulegają skróceniu do 3 lat w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.

Podstawowa zasada otrzymania pomocy regionalnej

W momencie gdy przedsiębiorca zdecyduje się zainwestować swoje pieniądze, może on skorzystać z pomocy regionalnej. Podstawa do obliczenia maksymalnej kwoty zwolnienia podatkowego są przede wszystkim:

- koszty nowej inwestycji oraz
- tworzenie nowych miejsc pracy.

Ponadto możliwe jest korzystanie z obydwu form pomocy jednocześnie. Jedyne zastrzeżenie jest takie, że łączna suma pomocy nie może przekroczyć maksymalnej dla danej inwestycji.

Obecnie w polskich specjalnych strefach firmy zainwestowały łącznie 90 mld zł – największym zainteresowaniem cieszy się strefa katowicka (tutaj 20 mld zł), zaraz po niej wałbrzyska (15,5 mld zł) i łódzka (10,4 mld zł).