Urzędy pracy do poprawki

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapowiada wprowadzenie istotnych zmian w urzędach pracy. Od przyszłego roku relacja urzędnik-bezrobotny ma ulec poprawie, co ma doprowadzić do zmniejszenia bezrobocia.

Jak przyznał minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz od stycznia 2014 r. zostaną wprowadzone zmiany w polskich urzędach pracy. Przede wszystkim ma zostać zmieniony sposób aktywizacji bezrobotnych przez instytucje. Oprócz tego proponowane zatrudnienia mają być dobierane w bardziej konkretny sposób z uwzględnieniem predyspozycji danej osoby.

Zmiany będą widoczne już w momencie przybycia nowej osoby do urzędu pracy. Zostanie jej przydzielony jeden z trzech profili aktywności zawodowej. Pierwsza grupa bezrobotnych będzie określana mianem aktywnej, potrzebującej jedynie pomocy w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia. Druga grupa to bezrobotni wymagający wsparcia np. w postaci kursów lub szkoleń. Ostatnia grupa to osoby długotrwale bezrobotne, które będą wymagały największego zainteresowania, ponieważ mają najmniejsze szanse na zdobycie pracy. Każda osoba z ustalonym profilem będzie skierowana do konkretnego urzędnika, którego zadaniem będzie przeprowadzenie swojego podopiecznego przez cały proces poszukiwania pracy. Ponadto nowy program MPiPS zakłada, że urzędy pracy będą podejmować współpracę z lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej, co ma doprowadzić do zwiększenia zatrudnienia wśród osób, które od dłuższego czasu są bez pracy. Oprócz tego zmieni się definicja osoby młodej, po wdrożeniu zmian będzie to każda osoba do 30 roku życia. Zostanie również skrócony czas, w którym urzędy pracy będą musiały zaproponować im ofertę pracy z 6 do 4 miesięcy.  

W zreformowanych urzędach pracy, oprócz jej znalezienia będzie można podnosić swoje kwalifikacje oraz będzie można  zdobywać niezbędne certyfikaty. Całość prac urzędów będzie rejestrowana i publikowana w corocznym rankingu urzędów pracy.