Wsparcie finansowe dla średnich miast

miasto
Ministerstwo Rozwoju ma plan, jak wesprzeć średnie miasta Polski. Już teraz wiemy, że na początku pomoc otrzymają 122 lokalizacje, które borykają się z problemami społecznymi i gospodarczymi. Pakiet działań, jakie zostaną wykorzystane to fundusze unijne, doradztwo czy pomoc w ściąganiu inwestorów.

Brak inwestorów to główny problem , z którymi borykają się biedne miasta. Ministerstwo Rozwoju postanowiło wprowadzić pewne zmiany, które mają zachęcić przedsiębiorców do otwierania swoich biznesów właśnie tam.

Aby zmienić kondycje najbiedniejszych średnich miast powstał pakiet działań, które mają m.in., ułatwić dostęp do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych, wsparcie z funduszy europejskich, specjalne ulgi podatkowe czy właśnie pomoc w sprowadzaniu inwestorów. Szacowana wartość wsparcia z UE to ok.2,5mld zł.

Kto zatem może liczyć na wsparcie? Miejscowości powyżej 20 tys. mieszkańców oraz stolice powiatów, które gromadzą powyżej 15 tys. mieszkańców. Lista takich miast wynosi 255, jednak jak na razie resort wyłonił 122 najbardziej potrzebujących, są to m.in. Stalowa Wola, Radom czy Sosnowiec.

Ministerstwo ma również plan dla miast, które nie bardzo wiedzą jak wypromować swój potencjał. Takie lokalizacje będą mogły skorzystać z doradztwa. To z czym najbardziej borykają się polskie samorządy to brak konsekwencji i również to jest element do wykluczenia. Plany strategiczne miast muszą przestać widnieć jedynie na papierze. Powinny być stabilne, mieć konkretne rozwiązania i pomysły na to jak zaprosić inwestorów do działania.

Źródło: media, newseria