Nowelizacja ustawy o VAT została przegłosowana

www.pixabay.comNowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 kwietnia bieżącego roku. Po zmianach na pełne odliczenie podatku VAT mogą liczyć jedynie ci, którzy wykorzystują pojazd w celach służbowych. Korzystanie z samochodu również prywatnie sprawi, że podatnik będzie mógł odlicz 50 proc. podatku naliczonego od wszystkich wydatków.

W dniu 7 lutego 2014 r. zakończyło 60. posiedzenie Sejmu, na którym posłowie przegłosowali nowelizację ustawy o VAT. Zmiany dotyczą nowych regulacji odliczania i rozliczania podatku VAT od nabycia tzw. aut z kratką i innych kosztów związanych z ich eksploatacją. Za uchwaleniem zmian głosowało 230 posłów, 199 było przeciw.

Obecna sytuacja

Obecnie właściciele samochodów osobowych lub innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton, mogą odliczyć 100 proc. podatku VAT (nawet jeżeli samochód nie jest wykorzystywany jedynie w celach służbowych). Chodzi tu głównie o samochody z tzw. kratką, które w momencie uzyskania homologacji mogą być tytułowane mianem samochodów ciężarowych.

W innym przypadku przy zakupie samochodu osobowego firmowego przysługuje prawo do odliczenia 60 proc. podatku VAT, ale nie więcej niż 6000 zł.

Po nowelizacji

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. 100 proc. podatku VAT będzie mógł odliczyć przedsiębiorca, który wykorzystuje swój samochód jedynie w celach służbowych. Aby tego dokonać będzie on musiał złożyć stosowną informację oraz co ważne, będzie musiał prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Wg posłów to duże ułatwienie, ponieważ zwolni to przedsiębiorców z obowiązku prowadzenia równie pracochłonnej ewidencji przebiegu pojazdu w celach prywatnych. Ponadto ww. ewidencja być w formie elektronicznej – autentyczność każdego wpisu będzie poświadczana przez podatnika pod koniec każdego okresu rozliczeniowego. Dane będą weryfikowane przez organy skarbowe.

W przypadku, gdy pojazd jest wykorzystywany do celów mieszanych, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50 proc. podatku naliczonego od wszystkich wydatków – zarówno z tytułu zakupu pojazdu, jak i paliwa, czy innych kosztów eksploatacyjnych. Bardzo ważne jest to, że po zmianie nie będzie występował limit kwotowy (obecnie jest to 6 tys. zł).

Znowelizowane przepisy mają zostać wprowadzone 1 kwietnia 2014 r., a nie dwa tygodnie od ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw, jak to było do tej pory.

Źródło: www.sejm.gov.pl